Malnütrisyonlu çocuklarda nörokognitif fonksiyonların manyetik rezonans spektroskopi, mikronutrient ve uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between neurocognitive functions and magnetic resonance spectroscopy, micronutrients and long chain polyunsaturated fatty aci̇ds among malnourished children
- Tez No: 508828
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Malnütrisyon, uzun dönem sonuçları ve etkilenen çocukların sayısının fazlalığı nedeniyle bugün dünyanın en büyük halk sağlığı sorunları arasındadır. Malnütrisyonun beyin fonksiyonlarında uzun sürede değişiklikler yaptığı, uzun dönemde gelişen kognitif bozukluklar ile ilişkili olduğu rapor edilmiştir. Bu çalışmada, malnütrisyonlu çocuklarda nörokognitif fonksiyonlardaki geriliğin mikronütrient ve LC - PUFA ile ilişkisinin incelenmesi ve nörokognitif fonksiyonlardaki geriliğin beyin metabolitlerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Metod: Çalışmaya, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Gastroenteroloji Polikliniğine 1 Ocak 2013 - 1 Kasım 2014 tarihleri arasında malnütrisyon ile başvuran, yaşları 2 - 36 ay arası değişen, prematüritesi ve bilinen nörometabolik hastalığı olmayan 24 hasta ve bunlarla benzer demografik özelliklere sahip 21 sağlıklı çocuk alındı. Hasta ve kontrol grubundan başvuru sırasında rutin kanlar, mikronütrient ve LC - PUFA çalışılması için kan alındı. Nörokognitif fonksiyonları değerlendirmek için AGTE yapıldı. MR spektroskopi ile beyaz cevher, bazal ganglionlar ve talamus incelendi. Beyin metabolitlerinden NAA / Cr, Cho / Cr ve NAA / Cho oranları hesaplandı. Bulgular: DSÖ sınıflamasına göre hastaların 10'unun ağır malnütrisyonu, 14'ünün ise orta ve hafif malnütrisyonu vardı. Malnütrisyonlu çocuklarda tüm nörokognitif fonksiyonların (dil - bilişsel, ince motor, kaba motor, sosyal beceri - öz bakım) nütrisyonel durumu normal olan sağlıklı çocuklara göre geri olduğu saptandı (p < 0.05). Çalışılan mikronütrient seviyelerinden Mg ve Ca seviyesinin malnütrisyonlu çocuklarda düşük olduğu görüldü (p < 0.05). Malnütrisyonlu hasta ve kontrol grupları arasında LC - PUFA seviyesinde anlamlı bir fark saptanmadı (p > 0.05). Nörokognitif fonksiyonlar ile LC - PUFA seviyeleri arasında ilişki bulunamadı. MR Spektrometrik incelemelerde genel olarak ağır malnütrisyonlu grupta NAA piklerinin daha düşük olduğu saptandı. Tüm çalışma grubunda nörokognitif fonksiyonların (T - puanı) sadece serum Ca seviyesi (r = 0.381, p = 0.010) ve beyaz cevherdeki NAA / Cho oranı (r = 0.298, p = 0.050) ile pozitif korele olduğu gözlendi. Diğer mikronütrient ve LC - PUFA seviyeleri ile ilişkisi saptanmadı. Sonuç: Bulgularımız, nörokognitif fonksiyonlar üzerine Ca seviyesinin etkili olduğunu, LC - PUFA ve diğer mikronütrient seviyelerinin ise etkili olmadığını düşündürmektedir. Yine malnütre hastalarda beyin metabolitlerinde değişikler olduğunu ve beyaz cevher NAA / Cho oranının nörokognitif fonksiyonlarla ilşikili olduğunu düşünmekteyiz. Bulgularımızın, bu konuda ileride yapılacak olan daha geniş çaplı araştırmalara ışık tutacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objectives: Malnutrition, due to its long term effects and the number of malnourished children, is today one of the most important public health issues across the world. Malnutrition is known to cause long term alterations in brain functions and is considered to be related with cognitive disorders that appear in the later stages of life. In this study, we aimed to analyze the relationship between neurocognitive disfunctions and micronutrients and long chain polyunsaturated fatty acids among malnourished children. We also aimed to determine the effects of neurocognitive disfunctions on brain metabolites. Patients & Methodology: A total of 45 children (24 with no history of prematurity or any known metabolic disease and 21 with similar demographic features) aged 2 - 36 months old who visited the Department of Pediatrics Gastroenterology Outpatient Clinic at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital between January 1 2013 - November 1 2014 with conditions of malnutrition were included in the study. Blood samples were taken from both the study group and control group at presentation in order to perform routine blood tests and assess micronutirents and LC - PUFA. Neurognotive functions were evaluated via AGTE. MR spectroskopy was used to assess three brain regions (frontal lobe, basal ganglioni and thalamus). Brain metabolite ratios, consisting of NAA / Cr, Cho / Cr and NAA / Cho, were calculated. Findings: Ten patients were considered severely malnourished and 14 patients moderately and mildly malnourished (based on the WHO classification for malnutrition). Malnourished children, when compared with healty children, showed poor neurocognitive functions (literature-cognitive skills, fine motor skills, gross motor skills, social skills-self care) (p < 0.05) and lower Ca and Mg levels (p < 0.05). No significant differences were found between LC - PUFA levels (p > 0.05). Severely malnourished children showed lower NAA peaks according to MR Spectrometric studies, in general. The control group only showed positive correlations between neurocognitive functions (T - score) and serum Ca levels (r = 0.381, p = 0.010) and white matter NAA / Cho ratio (r = 0.298, p = 0.050). No similar correlations were found for other micronutrient and LC - PUFA levels. Conclusion: Our findings suggest that while Ca level effects neurocognitive functions other micronutrient levels such as LC - PUFA do not. The brain metabolites of malnourished patients are altered and white matter NAA / Cho ratios show correlation with neurocognitive functions. We believe our findings will help guide future studies.