Diş eti hastalıklarıyla erken doğum tehdidi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Researching of the relationship between the periodontal diseases and threat of premature birth
- Tez No: 508829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Dentistry, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Diş Eti Hastalıklarıyla Erken Doğum Tehdidi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Bu araştırma, erken doğum tehdidi (EDT) tanısı alarak hastanede yatan gebelerde, periodontal hastalık (PH) varlığının belirlenmesi amacıyla, Haziran-Aralık 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Sağlık Uygulamaları ve Araştırma Merkezinde kontrol gruplu gözlemsel tipte gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya çift yönlü hipotez sınanması yöntemi ile belirlenen, 104 EDT grubu, 113 kontrol grubu olmak üzere 217 kadın katılmıştır. Veriler etik kurul ve kurum onayı alındıktan sonra araştırmacı tarafından oluşturulan veri toplama formu ve“Ebeler/Hemşireler için Diş eti Hastalıkları Değerlendirme İndeksi”kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Mann Whitney U, Ki-Kare ve T-testi analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is performed as a control group observational type for the purpose of identification of the existence of Periodontal Diseases (PD) at the inpatients in the hospital by the diagnosed with Threat of Premature Birth (PBT) at University of Health Sciences Zekai Tahir Burak Women's Health, Health Applications and Research Center (Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Sağlık Uygulamaları ve Araştırma Merkezi) between the dates June - December 2017. Totally 217 female person has been participated in this Study as 104 PBT group and 113 control group which are determined by two-way test of hypothesis. The data was collected via face-to-face interview method by means of Data Collection Form and“Evaluation Index of Periodontal Diseases for Midwives/Nurses”which are created by the researcher after received the confirmation of Ethics Committee and Institution. Mann Whitney U, Chi-Square Test, and T-test analyses were used in the evaluation of the data collected.