İnfantil spazmlı hastalarda adrenokortikotropik hormon tedavisi öncesi ve sonrası serum sitokin seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of the serum cytokine levels before and after adrenocorticotropic hormone (acth) therapy i̇n patients with i̇nfantile spasm
- Tez No: 508834
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CANSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve amaç: İnfantil spazm (İS) süt çocukluğu veya erken çocukluk döneminde görülen, yaşa bağımlı bir epileptik sendromdur. İS'nin klasik triadı spazm şeklinde nöbetler, elektroensefalografide (EEG) hipsaritmi paterni ve psikomotor gerilik ya da duraklamadan oluşmaktadır. İS patofizyolojisi ile ilgili birçok hipotez ileri sürülmüştür. Bunların başında serotonerjik nöronlardaki patoloji nedeniyle beyin sapı disfonksiyonu, beyin sapı ile bir fokal veya yaygın kortikal anormallik arasındaki etkileşim, kortikal-subkortikal anormallikler arasındaki etkileşim ve immünolojik disfonksiyon gelmektedir. Bu çalışmada; İS tanısı alan hastalarda adrenokortikotropik hormon (ACTH) tedavisi öncesi ve sonrası serum IL-1β, TNF-α, IL-6, IL-17a, IL-23 ve IL-2 düzeylerine bakıldı. Bu sitokin düzeylerinin yaş, cinsiyet, prenatal, natal ve postnatal özellikler, İS tipi, nöbet tipi, EEG özellikleri, serebral patoloji bulguları ile karşılaştırılması yapılarak, İS patogenezinde rollerinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve metod: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne başvuran 1 ay-2 yaş arası 20 İS tanısı alan hasta ve sağlam çocuk polikliniğine başvuran toplam 20 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edildi. Hastalara haftada iki gün olmak üzere toplam 11 doz ACTH tedavisi verildi. Tüm hastalarda tedavi başlangıcında ve tedavi bitiminden bir ay sonra IL-1beta, IL-2, IL-6, IL-17a, IL-23, TNF-alfa düzeylerine bakıldı. Bulgular: Hastaların tedavi öncesi IL-6 düzeyleri ve sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldığında, IL-6 düzeylerinin tedavi almamış hasta grubunda anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi (p: 0,00). Kriptojenik grupta tedavi ile IL-6 düzeyindeki azalmanın, semptomatik gruba göre anlamlı olarak fazla olduğu tespit edildi (p: 0,044). Hastaların ACTH tedavisi öncesi IL-17A düzeyleri ve sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldığında, IL-17A düzeylerinin tedavi almamış hasta grubunda anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi (p: 0,002). Sadece kriptojenik gruptaki 13 hasta incelendiğinde ACTH sonrası serum IL-17A düzeylerindeki azalmanın kızlara oranla erkeklerde istatistiksel anlamlı olarak fazla olduğu tespit edildi (p: 0,045). Diğer sitokin düzeylerinde istatistiksel anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Yorum: Bu çalışmada İS'li hastalarda ACTH tedavisi ile sitokin düzeylerinde değişiklikler görülebileceği gösterilmiştir. Ancak bu etkilerin İS patogenezi ve tedavisindeki geçerliliğini ve gerçek değerini yorumlayabilmek, immün sisteme modulatör etkilerini ölçmek, bulguları kesinleştirmek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Infantile spasm (IS) is an age-dependent epileptic syndrome seen in infancy or early childhood. The classic triad consists of spasms, hypsarrhythmia in electroencephalography (EEG) and psychomotor delay/arrest. Various hypotheses have been proposed concerning the pathophysiology of IS. The most important of these are brain stem dysfunction due to pathology in serotonergic neurons, interaction between the brain stem and focal or diffuse cortical abnormalities, interaction between cortical-subcortical abnormalities and immunological dysfunction. The purpose of this study was to compare serum IL-1β, TNF-α, IL-6, IL-17a, IL-23 and IL-2 levels before and after ACTH (adrenocorticotropic hormone) therapy in patients diagnosed with IS with age, sex, prenatal, natal and postnatal characteristics, type of IS, type of episode, EEG characteristics and cerebral pathology findings and to determine whether these cytokines are involved in the pathogenesis of IS. Patients and method: Twenty patients aged between 1 month and 2 years presenting to the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Department of Child Health and Diseases and diagnosed with IS and 20 healthy children attending the healthy child clinic were included in the study. Patients received 11 doses of ACTH therapy two days a week. IL-1 beta, IL-2, IL-6, IL-17a, IL-23 and TNF-alpha levels were measured in all patients at the start of and one month after the end of treatment. Results: Comparison of patients' pre-treatment 1L-6 levels and those of the healthy revealed significantly higher IL-6 in the untreated patient group (p: 0,00). A decrease was observed in IL-6 levels after treatment in the cryptogenic group, but levels were higher compared to the symptomatic group (p: 0,044). Comparison of patients' pre-ACTH therapy IL-17A levels and those of the healthy control group revealed significantly higher levels in the untreated patient group (p: 0,002). Examination of the 13 patients in the cryptogenic group revealed a decrease in post-ACTH serum IL-17A levels, which was statistically significantly greater in girls than boys (p: 0,045). No other significant change was observed in other cytokine levels. Conclusion: This study shows that after ACTH therapy changes may be seen in cytokine levels in patients with IS. However, further comprehensive studies are now needed to be able to comment on the applicability and true value of these effects in the pathogenesis and treatment of IS, to measure their immune system modulator effects and to confirm the findings.