Pediatrik hematolojik hastalıklarda splenektomi
Splenectomy in pediatric hematologic diseases
- Tez No: 508835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL NİHAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma hematolojik endikasyonlarla splenektomi yapılan çocuk olgularda, splenektominin etkinliğini, komplikasyonlarını ve uzun dönem takip sonuçlarını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve yöntem: İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji Kliniğinde 1989-2017 tarihleri arasında hematolojik hastalıklar nedeniyle splenektomi uygulanmış 0-18 yaş arası 158 olgu geriye dönük olarak incelendi. Olguların cinsiyetleri, splenektomi endikasyonu, tanı yaşı, splenektomi yaşı, aşılama durumu, hastalıklara göre splenektomi yanıtları, komplikasyonları ve ölüm durumları değerlendirildi. Splenektomi öncesi ve sonrası hemoglobin, beyazküre, trombosit değerleri ile yıllık transfüzyon sayıları değerlendirildi. Tanımlayıcı analizler sunulurken ortalama, standart sapma, ortanca ve en küçük-en büyük değerler kullanıldı. Kategorik gözlerde karşılaştırılmalar yapılırken Pearson Ki Kare ve Fisher Testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Splenectomy in pediatric hematologic diseases ABSTRACT Aim: The aim of the study is to evaluate the efficacy, complications and long term results of splenectomy in children with hematologic indications. Patients and Methods: This study includes restrospective analysis of the medical records of 158 patients between the age of 0-18 years that who underwent splenectomy due to hematologic diseases from 1989 to 2017 at Pediatric Hematology and Oncology Clinic at Kanuni Sultan Süleyman Research and Education Hospital. Gender, splenectomy indications, age of diagnosis, age of splenectomy, vaccination status, splenectomy responses according to diseases, complications and mortality status of patients were evaluated. Hemoglobin, white cell, platelet counts and annual transfusion counts before and after splenectomy were evaluated. When descriptive analyzes were presented, mean, standard deviation, median, and minimum-maximum values were used. Pearson Chi Square and Fisher Tests were used when categorical comparisons were made.