Ratlarda dört farklı mesh materyalinin paravajinal dokudaki histopatolojik ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
İnvesti̇gati̇on of hi̇stopathologi̇c and mechani̇cal featuresof four di̇sti̇nct mesh materi̇als on the paravagi̇nal ti̇ssues i̇n rats
  1. Tez No: 508844
  2. Yazar: GÜLHAN GÜNEŞ ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOLUSARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyopatoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiopathology, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Pelvik taban Hastalığında (PDF) (Pelvik Organ Prolapsusu ve Stres Üriner İnkontinans) cerrahi tedavisinde kullanılanacak ideal mesh materyalini saptamak için arayışlar halen devam etmektedir. Çalışmamızda PDF tedavisinde kullanılan sentetik ve biyolojik mesh materyallerinden; Prolene (polypropylene), Ultrapro (Lightweight Polypropylene /poliglecaprone), Vypro2 (polypropylene /polyglactin) ve Permacol (aceluler porcin dermis kollagen) mesh materyallerinin mesane ve paravajinal dokuda oluşturdukları histopatolojik değişiklikleri ile mekanik özelliklerin deneysel hayvan modelinde araştırılması amaçlandı. Materyal-Metod: 30 adet Spraque-Dawley cinsi rat 5 gruba randomize edildi. Grup 1 sham, kontrol (n=6), grup 2 Prolene mesh (n=6), grup 3 Ultrapro mesh (n=6), grup 4 Vypro2 mesh (n=6) ve grup 4 Permacol mesh (n=6) olarak gruplandırıldı. Ratlara standard laparatomi insizyonu yapılarak mesane görünür hale getirildi ve 0,5x1 cm'lik mesh materyalleri, bir ucu mesanenin ön yüzüne sütüre edildi. Diğer ucu ise paravajinal alana tesbit edildi. Aynı cerrahi yöntem (vajen ve mesane diseksiyonu) mesh materyali kullanılmadan sham kontrol grubuna da uygulandı. 12 hafta sonra mesane dokusu ve paravaginal doku çıkartılarak histopatolojik olarak sentetik mesh materyallerine karşı doku reaksiyonları ve makanik olarak mesh materyallerinin özellikleri bazal değerlerine göre değerlendirildi. İnflamasyon, yabancı cisim reaksiyonu, subserosal fibrozis, nekroz, kas penetrasyonu ve kollajen birikimi değişiklikleri ağırlığına göre derecelendirildi. Mekanik özellikleri, germe kuvveti, kopma noktası, meshin koptuğu andaki boyu bir düzenek hazırlanılarak dokuya konulmadan önce bir bazal değer oluşturuldu. 12 hafta sonra dokudan çıkarıldıktan sonra yüzey alanı, germe kuvvet, meshin kopma noktası ve koptuğu andaki boyu aynı düzenek ile ölçülerek kayıt edildi. Bulgular: Sham grubunda mesane duvarında herhangi bir reaksiyon tespit edilmedi. Sham grubu ile karşılaştırıldığında; Prolene, Ultrapro, Vypro2 ve Permacol gruplarında artmış inflamatuar cevap saptandı (sırasıyla; p=0.02, p=0.04, p=0.02, p=0.04). Dört farklı mesh materyali arasında bu parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Mekanik özellikler incelendiğinde; en fazla büzülme Prolene mesh de izlendi. Prolen ile Ultrapro mesh arasında büzülme oranı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,04). Germe kuvetlerinde; Ultrapro, Vypro2 ve Permacol gruplarında basal değerlerine göre azalma izlendi. Dört farklı meshin basal germe kuvveti ile dokudan çıkan meshin germe kuvveti arasındaki fark anlamlı olarak saptandı. Sonuç: Çalışmamızda ratların paravajinal dokusunda mesh materyallerinin tümüne karşı doku reaksiyonları gelişmekle birlikte, birbirleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Yanlızca Vypro2 mesh uygulanan grupta makrofaj yoğunluğu bakımından fark bulundu. Mesh materyallerinden mekanik özelliklerini (az büzülme, az germe kuveti) koruması bağlamından, Ultrapro (monofilament- kompozit ) meshin daha üstün olduğu tesbit edildi. Bu bulgular post-operatif komplikasyonlar ve rekürrens açısından klinik uygulamada önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objectives: There is still no consensus on the ideal mesh material to be used in the surgical treatment of pelvic floor diseases (PFD) (pelvic organ prolapsus and urinary stress incontinence). In this study, we aimed to investigate the histopathologic changes in the bladder and paravaginal tissues caused by the synthetic and biological mesh materials used in the treatment of PDF, including Prolene (polypropylene), Ultrapro (lightweight polypropylene/poliglecaprone), Vypro2 (lightweight polypropylene/polyglactin), and Permacol (acellular porcine dermal collagen), and the mechanical features of these materials in animal models. Materials and methods: A total of 30 Wistar Albino female rats were randomly divided into 5 groups with 6 rats each: Group I; sham control, Group II; Prolene mesh, Group III; Ultrapro mesh, Group IV; Vypro2 mesh, and Group V; Permacol mesh. Following the standard laparotomy incision, the bladder was exposed and the 0.5x1 cm mesh materials were administered, with one pole of the materials sutured at the front face of the bladder and the other pole fixed on the paravaginal space. The same procedure (vaginal and vesical dissection) was performed in the sham control group with no administration of mesh material. At postoperative week 12, the vesical and paravaginal tissues were harvested and were histopathologically evaluated for their tissue reactions against the mesh materials and also the mechanical features of the mesh materials were compared with their baseline values. The changes in inflammation, foreign body reaction, subserosal fibrosis, necrosis, muscular penetration, and collagen deposition were graded based on their severity. Prior to the administration of the mesh materials, baseline values were determined for the mechanical features, tensile strength, breakaway point, and the length of broken mesh by using an apparatus. Following the harvesting of the mesh materials at week 12, the surface area, tensile strength, breakaway point and the length of broken mesh were measured and recorded using the same apparatus. Results: No reaction was detected in the bladder wall in the sham control group. Inflammatory response was increased in the Prolene, Ultrapro, Vypro2, and Permacol groups compared to the sham control group (p=0.02, p=0.04, p=0.02, and p=0.04, respectively). No significant difference was observed among the four mesh materials in terms of the parameters studied. The analysis on the mechanical features revealed that the Prolene group had the highest shrinkage level and the Prolene and Ultrapro groups established a significant correlation in terms of the shrinkage level (p=0.04). The tensile strengths in Ultrapro, Vypro2, and Permacol groups were decreased compared to their baseline values. In all 4 mesh groups, a significant correlation was found between the baseline tensile strengths and the tensile strengths assessed in the tissues removed from the rats. Conclusion: The results revealed that tissue reaction was developed in the paravaginal tissues of the rats against all the mesh materials used in the study but no significant difference was established. Only the group administered with Vypro2 mesh established a significant difference in terms of macrophage density. Ultrapro (monofilament-composite) mesh was found to be superior over other materials in terms of maintaining its mechanical features (mild shrinkage, mild tensile strength). These findings may have important implications for postoperative complications and recurrence.