Lantanyum karbonat formülasyonlarının hazırlanması, ın-vıtro değerlendirilmesi ve biyoaktivite çalışmaları
Preparation of lanthanum carbonate formulations, in-vitroevaluation and bioactivity studies
- Tez No: 508845
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Pınarbaşlı, O., Lantanyum Karbonat Formülasyonlarının Hazırlanması, Invitro Değerlendirilmesi ve Biyoaktivite Çalışmaları. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Programı Doktora Tezi, Ankara, 2018. Bu çalışmada mikronizasyon/nanonizasyon işlemleri uygulayarak; suda çözünürlüğü az olan veya suda çözünmeyen ilaç etkin maddelerinin çözünme hızlarının, buna bağlı olarak biyoaktivitelerinin artırılması hedeflenmiştir. Mikrokristal/nanokristal hazırlanması ile partikül büyüklüğünün küçültülmesi, buna bağlı olarak da partiküllerin yüzey alanındaki artış; çözünme hızı ve biyoaktivitede artışa neden olur. Tez çalışmamızda model ilaç olarak lantan(yum) karbonat etkin maddesi kullanılmış ve hem işlem görmemiş etkin madde üzerinden Lantan Formülasyonu hem de bilyalı değirmen yöntemi ile partikül büyüklüğü submikron düzeye indirgenen etkin madde üzerinden Submikron/Mikron (SM/M) Lantan Formülasyonu hazırlanmıştır. Hazırlanmış olan bu formülasyonların yapılan deneylerle miktar tayini analizleri, in-vitro çözünme ve biyoaktiviteleri incelenmiştir. Miktar tayini ve in-vitro çözünme analizleri kompleksometrik titrasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Biyoaktivite çalışmaları kapsamındaki fosfat bağlama ve denge bağlama analiz çalışmaları ise iyon kromatografisi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu deneyler sonucunda SM/M Lantan Formülasyonu'nun, Lantan Formülasyonu ve referans ürün olan Fosrenol® 1000 mg Saşe'ye göre hem çözünme hızı hem de fosfat bağlama kapasitesi daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pınarbaşlı, O., Preparation of Lanthanum Carbonate Formulations, In-vitro Evaluation and Bioactivity Studies. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Doctor of Philosophy Thesis, Biopharmaceutics and Pharmacokinetics Program, Ankara, 2018. The aim of this study is to increase the dissolution rate and therefore the bioactivity of poorly water soluble or insoluble active drug substances by using micronization/nanonization processes. One of the common methods is to prepare drug microcrystals/nanocrystals by decreasing the particle size and thus, increasing the surface area for enhancement of dissolution rate and bioactivity. In our studies, lanthanum carbonate was used as a model drug, and its formulation was prepared with untreated active drug substance. In addition to that, Submicron/Micron (SM/M) Lanthanum Formulation was prepared using lanthanum carbonate having particle size in submicron range after ball milling process. Assay analysis, in-vitro dissolution and bioactivity of the formulations were investigated. Assay and in-vitro dissolution analysis were performed by complexometric titration method. Phosphate binding and equilibrium binding studies within the scope of bioactivity studies were carried out by ion chromatography. As a result of these experiments, the phosphate binding capacity and dissolution rate of SM/M Lanthanum Formulation were found to be higher than both Lanthanum Formulation and the reference product-Fosrenol® 1000 mg Sachet.