Sağlıklı kadınlarda ev egzersiz eğitiminin fiziksel aktivite düzeyine etkisi: Yoga egzersizleri
Effects of home based exercises on healty women's physical activity level: Yoga exercises
- Tez No: 508843
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Egzersiz sağlıklı yaşamın vazgeçilmezidir. Ulaşılabilir, düşük maliyetli ve sürdürülebilir egzersizler için ev ortamı tercih edilebilir. Bu çalışmanın amacı ilk olarak ADEM-2 merkezinde kursiyer olan kadınların spor alışkanlıklarını, bunları etkileyen faktörleri öğrenmek ve verilen yoga egzersizlerini içerenev egzersiz eğitiminin fiziksel aktivite düzeyine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, Diyarbakır ili Aile Destek Merkezi-2'ye kayıtlı 126 kadın kursiyerin demografik bilgilerine ve spor algılarına dair anket uygulandı. Spor yapmayan 38 kadına yoga eğitimi verilerek; ulaşılabilir ve maliyetsiz bir spor alanı olan ev ortamında yoga egzersizlerini uygulamaları istendi. Çalışma grubu bir ay boyunca takip edildi. Her hafta başında ve uygulamanın sonunda kadınların fiziksel aktivite düzeyleri IPAQ ile ölçüldü. Bulgular: Çalışmanın ilk bölümünde spor yapan bireylerle spor kursuna katılan bireyler arasında, ayrıca spor alışkanlığı olan bireylerle kronik hastalığı olan bireyler arasında anlamlı bir ilişki vardır. Çocuk sayısı, öğrenim ve gelir durumu, medeni hal, sigara içme değişkenleri ile spor yapma alışkanlığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Exercises are indispensible of healty life. It must be sustainable, low cost, accecible.For them indoor can be prefered.The firstly goal of this study is women trainees of ADEM 2. To examine their sport habits, and effecting factors of them and the indoor(home), exercise training (education) including yoga exercises effect about physical activitie levels. Material and Methods: In this study , the survey has been done with the 126 women attendants demografic information and sport perception from Diyarbakır ADEM meanwhile, yoga exercises has been given the 38 women that doesn't do any exercises at home which low cost and accecible.The search group was followed for a month.The physical activitie levels of those women were measured at the beginning of every week and at the end of practice with IPAQ. Results: In the first part of study; There is meaningful relationship that does sport between trainees for sport course and the persons have habits of sports between the persons have chronical diseases. It's not found a meaningful relationship sports habit between number of children, educational status, marital status, income status and smoking habits. In the second part of the study; Yoga exercise group.