Elektrik sayaçlarının bilgisayarla test edilmesi
The Testing of electrical watt-hour maters with computer
- Tez No: 50888
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
in ÖZET Bu tez çalışmasında halen elektrik^ enerjisinin ölçüm ve birimlendirilmesinde yoğun olarak kullanılan klasik Elektrik sayaçlarının (Endüksiyon Sayaçları) Bilgisayar kullanılarak doğruluk testinin yapılması düşünülmüştür. Bu sayede halen kullanılmakta olan test metodlanndan daha hızlı olarak ve ölçmede insan faktöründen kaynaklanan hataların asgariye indirilmesi hedeflenmiş ve uygulanan test metodlan için mevcut yönetmelik ve standartlar esas alınarak çalışmanın halen uygulanan metodlara katkısı esas alınmıştır. Yapılacak çalışmanın temel teori ve prensiplerinin ele alındığı birinci bölümde mevcut test yöntemleri anlatılarak tasarlanan çalışmanın diğer test metodlan ile kıyaslanabilmesi sağlanmıştır. İkinci bölümde Elektrik Sayaçlarının çalışma esaslarına kısa ve öz başlıklar altoda değinilmiş ve ayar noktalarına temas edilmiştir. Ayrıca test metodlan daha detaylı bir biçimde ele alınarak, bir ve üç fazlı sayaçlann ayannada değinilmiştir. Bu bölüm içerisinde aynca hangi tür test metodunun kullanılması gerektiğinin yanı sıra test sonucu ayarlama işlemlerinin sayaçlann hangi kısımlarından yapılacağıda anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise bir elektriki sistemin Bilgisayar ile kontrolü ve ilgili Datalann işlenmesinde en çok kullanılan ara birimlerden biri olan 8255 Entegresi ile yapılan Giriş/Çıkış (I/O) kartı işlenmiştir. Bu bölümde bu karon yam sıra bu kart ile birlikte kullanılan diğer yardımcı kartlar ele alınarak detaylı bir biçimde işlenmiştir. Çalışmanın diğer önemli bir bölümü de yazılımdır. Dördüncü bölümde de bu donanım için gerekli olan QBASIC programlama dilinde hazırlanan yazılım ele alınmıştır, öncelikle programın Algoritması ve Akış diyagramı anlatılmış daha sonra ise program çalışma safhalan ele alınarak detaylı bir biçimde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, classic electrical counters (Induction counters) that widely used to measure the electrical energy and get price are tested for accuracy by using computer. In this case, errors by the human factor in measurement are done minimum as faster than already used methods. Contribution to already applied methods is accepted as a fundamental as depend an standards and rules for already applied test methods. In the first section that depend an basic theory and principles of study, present test methods are examined and comparition between the designed study and other test methods are optained. In the second section, operating principles of electrical counters are examined as shortly and basically and set points are examined. Further mare, as test methods are examined more detailed also three phase electrical counters setting are explained. In this section, also it is defined the method that will used and setting proceed we depend and the result and setting part are examined. In the third section, Input/Output (I/O) board that made of 8255 Integrated circuit that commonly used for computer control of electricity system and for processing data are examined. In this section other boards that used with that board are examined detailed. Other important part of the study is software. In the fourth section, software in QBASIC programming language that necessary with that hardware are examined. First, algorithm and flowchart of program are demonstrated and later, program running phases are examined and explained as detailed.