Borlanmış gri dökme demirin aşınma davranışının deneysel araştırılması
An Experimentai investigation on the wear behaviour of the gray cast iron
- Tez No: 50887
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada, endüstride kullanım alanı çok yaygın olan gri dökme demir borlanarak aşınmaya karşı davranışı incelenmiştir. Borlama işleminde, bor cevherinden elde edilen ve ülkemizde üretimi yaygın olan boraks, borik asit ve kalsine borik asit kullanılmıştır. Borlama işlemi, önce sıcaklık sabit tutularak (900°C) ve (2, 3, 4, 5, 6, 9, 1 l'er saatlik) farklı sürelerde yapılmıştır. Daha sonra borlama süresi sabit tu tularak (6 saat) sıcaklık 800°C'den başlatılıp 1000 °C'ye kadar 50'şer °C arttı rılarak yapılmıştır. Borlanan numunelerin mikro yapıları, mikro sertlik ve aşınma davranışları incelenmiştir. Aşınma deneyleri 1 m/sn'lik sabit hız ve 50 PTdan 175 N'a kadar 25 N'luk artışlarla ve 100 H'luk yük altında 0.7, 1, 1.46, 1.8, 2.2 m/sn'lik hızlarda oda sıcaklığında ve kuru sürtünme şartlarında yapıl mıştır. neticede borlanmış dökme demir numunelerin, borlama sıcaklık ve zamanı nın artmasıyla sertlikleri ve aşınma mukavemetleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this work, the wear bhaviour of boronized gray cast iron that is used ex tensively in industry has been investigated. For the boronising bath materials which are commonly availiable in Turkey such as borax, boric acid and calcine boric acid were used. During borani- sing, the temperature was kept at 900°C and the times were changed in ho urs (2, 3, 4, 5, 6, 9 and 11). Then the time was kept at 6 hovrs and tempera ture was increased from 800°C tolOOO°C by 50°C increamenis. The microstructure, micro hardness and wear behaviour was investigated. Wear experiments were conducted at a constant test speed of 1 m/sn and the load was changed from 50 ft to 175 by 25 N. Then the load was kept constant at 100 Pi and the speed was changed (V=0.7, 1, 1.46, 1.48 and 2.2 m/sn) The results has shown that as the boronising temperature and time increa sed, the wearing resistance was also improud.