Optik fiberde harici zayıflatma etkenleri ve OTDR ile zayıflatma ölçümü
  1. Tez No: 50889
  2. Yazar: MEHMET FEVZİ SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Haberleşme sistemlerine iletim ortamı olarak giren optik fiberin, haberleşmede kullanılan diğer iletim ortamlarından her yönüyle üstün olması gözde bir iletim ortamı olamasına sebep olmuştur. Bu tez çalışmasında gözde olan bu iletim ortamı hakında genel bilgiler verildikten sonra harici zayıflatma mekanizmaları ve zayıflama ölçülmesi incelenmiştir. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; optik haberleşme kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için haberleşme ile ilgili genel kavramlar, haberleşmede optik sistem kullanma ihtiyacı, optik haberleşmenin tarihçesi ve optik haberleşme sistemleri incelenmiştir. îkinci bölümde; optik fiber çeşitleri, optik iletim ortamlarının diğer ortamlarla karşılaştırılması, optik fiberin kullanım alanları ve Türkiye de optik fiber iletimi hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde;optik fiberde zayıflamaya yolaçan harici etkenler incelenmiş ve kuplaj kayıpları hakkında bilgi verilmiştir. Optik fiberde zayıflama ölçümleri ve OTDR (Optical Time Domain Reflectometre) incelenmiş, OTDR ile yapılan ölçüm sonuçları ve değerlendirmeler dördüncü bölümde toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Optical fiber has a great interest as a transmission medium in optical communication. There are a lot of loss mechanism in an optical fiber link. Attenuation is one of important characteristics of fibers. It determines the repeater spacing in an optical link and hence cost of the system. In this study, the external effects on the optical fiber attenuation and OTDR measurement technique have been examined. In the first chapter, the general concepts of communications, the history of optical communications and optical communications system have been summarized. In the second chapter, optical fiber types and the comparison of the optical transmission medium with the others have been given. It has also been given some knowledge about optical fiber application aeries and the case of Turkey. In the third chapter, external effects on optical fiber attenuation have been studied and some knowledge about coupling losses has been given. Finally, attenuation measurement in optical fibers with OTDR has been examined and some results obtained from OTDR measurements have been given and estimated.