Aperfix sistemi kullanılarak ön çapraz bağ tamiri yapılan hastalarda klinik sonuçlarımız
The clinical results of arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction using aperfix system
- Tez No: 508883
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYNACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: AperFix sistemi kullanılarak artroskopik ön çapraz bağ tamiri yapılan hastalarda fonksiyonel sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Ocak 2013-Temmuz 2014 yılları arasında AperFix sistemi kullanılarak artroskopik ön çapraz bağ tamiri yapılan ve tamir sonrası en az 1 yıllık düzenli takibi olan 32 hasta değerlendirildi. Hastaların ameliyat öncesi ve son kontrolde fizik muayeneleri yapıldı. Hastaların değerlendirmeleri ameliyat öncesi ve son kontrolde Tegner-Lysholm skorlama sistemi ve IKDC 2000 (International Knee Documentation Committee-Uluslararası Diz Dokümantasyon Komitesi) sistemi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 29 idi. Hastaların ortalama takip süresi 19 aydı. Hastaların ameliyat öncesi ortalama Tegner-Lysholm skoru 57 iken, son kontrolde 97 olarak hesaplandı. IKDC 2000 sistemine göre ameliyat öncesi ortalama skor 38 iken, son kontrolde 90 olarak hesaplandı. Sonuç: Çalışma sonucunda AperFix sistemi kullanılarak artroskopik ön çapraz bağ tamiri yapılan hastalarda fonksiyonel sonuçların literatürle uyumlu olduğu, düşük komplikasyon oranı ile güvenli ve tatminkar sonuçlara sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is evaluating functional results of arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction using the AperFix system. Matherial and Methods: We evaluated 32 patients who had minimum one year regular follow-up, undergo arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction using AperFix system between January 2013-July 2014. The physical examination of patients were assessed at preoperative and the last control. Functional outcome was assessed using Tegner-Lysholm scoring system and IKDC 2000 (International Knee Documentation Committee) at preoperative and the last control. Results: The mean age of the patients was 29. Mean follow-up of patients was 19 months. the The patients' mean Tegner-Lysholm score was preoperative 57 and at the last control 97. Mean IKDC 2000 score was preoperative 38 and at the last control 90. Conclusions: It was found that the functional outcomes of patients who had arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction using the AperFix system was consistent with the literature, safe and had satisfactory results with a low complication rate.