2012-2014 arasında süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi' nde aperfix yöntemi ile uygulanmış ön çapraz rekonstruksiyonlarında klinik ve fonksiyonel sonuçlarımız
Our clinical and functional anterior crucial ligament reconstruction results with aperfix system at Süleyman Demirel University between 2012 - 2014
- Tez No: 406885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi 0rtopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, Ocak 2012 - Eylül 2014 tarihleri arasında ön çapraz bağ lezyonu tanısı konulan 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tümü (% 100) erkekti. Yaş ortalaması 20 ile 47 arasında olmak üzere ortalama yaş 29, 55 idi. Hastaların tümüne otojen çift katlı hamstring tendon grefti kullanılarak, tek insizyonlu Aperfix tekniği ile artroskopik rekonsrüksiyon uygulandı. Hastaların ortalama takip süresi 18, 75 ay (6 - 35) olarak bulundu. Hastalara ameliyat sonrası 6 ay süre ile rehabilitasyon programı uygulandı. Hastaların Lysholm skoru ortalama 91, 2 ± 9, 2 olarak saptanırken; Cincinatti skoru ise ortalama 90, 3 ± 10, 5 olarak saptandı. Ameliyatın ardından en az 6 aylık iyileşme süreci sonrasında, sağlam ve opere bacak karşılaştırmalı kaydedilen eklem hareket açıklığı, tek bacak sıçrama testi, flamingo denge testi, izokinetik kas gücü ölçümü ve propriosepsiyon ölçümü sonuçları değerlendirilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmasına rağmen bu durum hastaların takip süresinin kısalığına bağlanmıştır. Çalışmamız sonucunda otolog çift katlı hamstring tendon kullanılarak yapılan tek insizyonlu Aperfix tekniği ile ön çapraz bağ lezyonlarının artroskopik rekonsrüksiyonunun etkili ve güvenilir bir yöntem olduğu ve düşük komplikasyon oranları ve başarılı fonksiyonel sonuçları açısından tercih edilebilir bir teknik olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Twenty patiens were included in the study with the diagnosis of anterior cruciate ligament ruture between january 2012 – september 2011 in the deparment of Ortopaedics and Traumatology in Suleyman Demirel University Hospital. Arthroscopic reconstruction were applied all of the patients by single incision Aperfix technique with using autogenetic double storey hamstring tendon graft. All of the patients (% 100) were male. Age of patients was ranging between 20 and 47 with a mean age of 29, 55. Patients mean follow up time was 18, 75 months (6 - 35). A Rehabilitation programme was performed to the patients for a period of 6 months after surgery. Patients average Lysholm score was 91, 2 ± 9, 2 and average Cincinnati score was 90, 3 ± 10, 5. With minimum 6 recovery moths after the operation; we found statistically significant values according to comparatively measurement of the operated and intact knee range of motion, one leg hop test, flamingo balance test, isokinetic muscle test and proprioception test. But we thougt that this significance is normal because of short following term. As a conclusion of this study; arthroscopic reconstruction of anterior cruciate ligament lesions with single incision Aperfix technique using autologous double storey hamstring tendon graft is effective and reliable method. We believe that it can be a preferred technique because of the lower complication rates and excellent functional results.