Şizofreni hastalığı etyopatogenezinde NMDA-R antikorunun rolü
The role of NMDA-R antibody in schizophrenia etiopathogenesis
- Tez No: 508886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: N-asetil metil d-aspartat reseptör (NMDAR) hipofonksiyonunun psikotik semptomların etyolojisinde merkezi bir rol aldığına dair bulguların artmasıyla birlikte psikoz araştırmalarında NMDAR antikorları dikkati çekmeye başlamıştır. Özellikle anti-NMDAR ensefalitinin karakteristik nöropsikiyatrik semptomlarının şizofreninin semptomları ile örtüşmesi araştırmacıları şizofreni hastalarında NMDAR antikorlarının varlığını sorgulamaya sevk etmiştir. Bu çalışmada şizofreni hastalarında NMDAR'a karşı oluşan antikorların varlığı ve hastalık etyopatogenezindeki rolü araştırıldı. Metot: Kırk sekiz sağlıklı kontrol ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğine başvuran 49 şizofreni hastasının serum örneklerinde NMDAR NR1 alt ünitesine karşı oluşan IgG sınıfı antikoru (EUROIMMUN AG, Luebec Germany) bakıldı. İndirek immünfloresan ile NMDA tipindeki glutamat reseptörlerine karşı oluşan antikorların tespiti için antijen ile tanıştırılmış (transfekte) hücreler ve transfekte edilmemiş hücreler (EU90) standart hücre örneği olarak kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubundaki hastalar ve sağlıklı kontroller yaş ve cinsiyet açılarından farklılık göstermedi. Toplam 49 şizofreni hastasının ortalama hastalık süreleri 12,8±10,7 yıldı. Hastaların 24 tanesi serum örnek alımı esnasında hastalığın akut belirtilerini taşımaktaydı. NMDAR antikoru her iki grubun serum örneklerinde de negatif olarak saptandı. Sonuç: Literatürde seropozitiflik bildiren çalışmalar bulunsa da çalışmamızda kontrol grubu ile şizofreni hasta grubu arasında NMDAR antikoru açısından anlamlı fark saptanmadı. Bu alanda daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The role of N-acetyl d-aspartate receptor (NMDAR) has been drawing attention in psychosis studies following the increased number of findings that its hypofunctioning has a central role in the etiology of psychotic symptoms. In particular, the resemblance of the characteristic neuropsychiatric symptoms of anti-NMDAR encephalitis to symptoms of schizophrenia, have led scientists to question the presence of NMDAR antibodies in schizophrenia patients. In this work, we investigated the presence of antibodies against NMDAR, and the importance of antibodies in the etiopathogenesis of the disease in patients with schizophrenia. Method: IgG class antibodies against NMDAR NR1 subunit (EUROIMMUN AG, Luebec Germany) were measured in serum samples of 48 healthy controls and 49 schizophrenia patients admitted to the Yüzüncü Yil University Faculty of Medicine Psychiatry Department. Cells introduced to antigen (transfected) and non-transfected cells (EU90) were used as standard cell samples for detection of antibodies produced against NMDA type glutamate receptors with direct immunofluorescence. Findings: The patients in the study group and the healthy controls did not demonstrate differences related to age and gender. The mean disease duration of the total of 49 patients was 12,8±10,7 years. Twenty-four of the patients exhibited acute signs of the disease during the blood sampling. NMDAR antibody tested negative in blood samples of both groups. Conclusion: Despite the presence of studies reporting seropositivity in the literature, no significant difference related to NMDAR antibody was determined between the control and schizophrenia groups in our study. Studies with larger sampling groups are required in this field.