Akut ve kronik ürtiker hastalarında platelet belirteçlerinin, C-reaktif protein düzeyleri ve hastalık şiddeti ile karşılaştırılması
Comparison of platelet markers with C-reactive protein levels and disease severity at patients with acute and chronic urticaria
  1. Tez No: 508885
  2. Yazar: DERYA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Akut ve kronik ürtiker hastalarında rutin hemogram içinde bulunan platelet belirteçlerini ölçerek, hastalık aktivitesi ve serum C-reaktif protein düzeyleri ile karşılaştırmak, ürtiker patogenezinde plateletlerin rolünü araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza yaşları 18-76 arasında değişen 34 akut ürtiker hastası, 27 kronik ürtiker hastası, 30 sağlıklı gönüllü birey alındı. Başvuru anında,hastalığın aktif döneminde ÜAS' ları hesaplandı ve kan örnekleri alındı. Kronik ürtiker hastalarına ek olarak OSDT uygulandı. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler açısından anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to measure platelet markers at complete blood count at patients with acute and chronic urticaria and to compare them with disease activity and serum C-reactive protein (CRP) levels in order to search the role of platelets at pathogenesis of urticaria. Material and Method: Total of 34 patients with acute urticaria, 27 patients with chronic urticaria and 30 healthy volunteers whose ages were between 18 and 76 years were enrolled to the study. At the time of application, urticaria activity scores (UAS) were calculated during active period of the disease and blood samples were collected. Autologous serum skin test (ASST) was applied to patients with chronic urticaria. Findings: There was no significant difference between groups in terms of factors.