Non-melanom cilt kanserli hastalarda oksidatif DNA hasarı ve vitamin A, E ile 25-hidroksi vitamin D düzeylerinin belirlenmesi
Investigation of oxidative DNA damage, vitamin A, vitamin E and 25-hydroxy vitamin D levels in patients with nonmleanoma skin cancer
- Tez No: 508887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT HAKAN ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Oksidatif stres, membranlardaki lipidlerin peroksidasyonuna, protein oksidasyonuna, DNA hasarına ve hücre içi sinyal yolaklarının bozulmasına neden olarak hücredeki dengelerin değişmesine ve dolayısıyla kanser oluşumuna neden olabilir. Bu çalışmada nonmelanom cilt kanserleri (NMCK) ile oksidatif DNA hasarı ve lipid peroksidasyonu arasındaki ilişki ve nonmelanom cilt kanserli hastalarda antioksidan ve kanserden koruyucu etkilere sahip olduğu düşünülen vitamin A ve E düzeyleri ile 25-hidroksi vitamin D düzeyleri incelendi. Çalışmaya vitamin veya antioksidan kullanmayan, 31 sağlıklı ve 38 nonmelanom cilt kanserli hasta olmak üzere toplam 69 gönüllü birey dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunda 8-OHdG/106dG, MDA, vitamin A, vitamin E ve 25-OH vitamin D düzeyleri ölçüldü. Hasta grubunda 8-OHdG/106dG ve MDA düzeyleri olarak anlamlı derecede yüksek saptanırken, vitamin A ve 25-OH vitamin D düzeyleri istatiksel olarak düşük saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Oxidative stress causes membrane lipid peroxidation, protein oxidation, DNA damage and deterioration a shift in the balance of intracellular signaling pathways in the cell. These effects of oxidative stress can lead to cancer development. In this study relationship between Non-melanoma skin cancers (NMSC) and oxidative DNA damage and lipid peroxidation was investigated. Also the levels of 25-hydroxy vitamin D, vitamin A and E which thought to have antioxidant and cancer protective effects were analyzed in patients with Non-melanoma skin cancer. 31 healthy individauls and 38 patients with Non-melanoma skin cancer were included in the study. In both of the groups, subjects with history of using vitamin or antioxidant were excluded. The levels of 8-OHdG / 106dG, MDA, vitamin A, vitamin E and 25-OH vitamin D were measured in both groups. While the levels of 8-OHdG / 106dG and MDA were found significantly higher, vitamin A and 25-OH vitamin D levels were statistically significantly lower (p 0.05). Among the groups there was no difference in terms of age, gender, smoking status and Fitzpatrick skin classification.