Üçüncü basamakatan bir diferansiyel denklem sınıfının çözümlerinin davranışı üzerine
On the behaviour solutions of a class of third order differential equation
- Tez No: 50891
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN TİRYAKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Çalışma Uç bölümden oluşmaktadır. İkinci ve üçüncü bölüm tamamen orjinal sonuçlar içermektedir. Birinci bölümde, amaca yönelik temel tanımlara ve gerekli bir lemmaya yer verilmiştir. İkinci bolümde, üzerinde hiç durulmamış ^[o(4(r(s,|)] + q,S)(|)' + p«s)x».f(S, denkleminde p ve q nun çeşitli durumlarında çözümlerinin salınımsızlığına ilişkin oluşturulan özgün sonuçlar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde de, özel durumları son yıllarda inceleme konusu olan (r(t)y'W + q(t)(y«
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of three chapters. The second and third chapters contains new orijinal results. In the first chapter, some basic definitions and one lemma have been given. In the second chapter, non- oscillatory solutions of the differential equation of the form ^[o(s)A(r(s)^)] + q(s,(*)' + p(s,x«.f«s, has been discussed for various cases of p and q. In the third chapter, some results concerning to the differential equation (r(t)y'W + q(t)(y'(t))P+ p(t)h(y)- f(t) have been obtained. vi