Türk sinemasında Ankara'nın kent dokusu: Zamanlar, mekanlar, değişimler
The urban texture of Ankara in Turkish cinema: Time, changes,places
- Tez No: 508923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
Tezin konusu, Ankara kentini mimarisini tanımlamak olup, sinema filmleri birer belge olarak kullanılmıştır. Sinemanın gerçekliği kaydetme potansiyelinden hareketle; her biri Ankara kent silüetine, tarihine ve mimarisine dair birer belge niteliği taşıyan filmler üzerinden kentin mimarisine dair, geçiridği değişimleri belirlemek ve mimari belleğe bir katkıda bulunmaya çalışmaktır. Bu nedenle kentin dönüşümüne kanıt/tanık olarak yararlanılan sinema filmlerindeki anlık görüntülerin çözümlenmesi bu çalışmanın özgünlüğünü ortaya koyar. Bu çalışma sanat tarihi, mimarlık tarihi, kent tarihi, sinema sanatı ve hatta kültür tarihi ile örüntülü olarak çok disiplinli bir çalışmadır. Ankara kenti 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olmasıyla beraber yoğun bir iskân akınına uğrar. Zaman içerisinde kentin silieti çok değişir. Kentin sokaklarını, caddelerini kaydeden bu filmler geçmişe yönelik bir anı/hafıza tazeleme, kent kimliği, kentin dokusu, kent mimarisi için birer belge niteliği taşımaktadır ve çekildiği dönemin tarihine dair kentsel bir okuma sunar. Bu çerçevede Ankara'yı mekân edinen en eski tarihli film olan 1925 yılından, Ankara'da geçen en son çekilen 2015 yılına kadar gelinen doksan yıllık süreci kapsamaktadır. Çalışmamızda yer alan Katalog kısmında tüm filmlerde geçen mekânlar, yapılar mimari anıtlar sınıflandırılmış ayrıca kentin değişen planı ve strüktürü filmler üzerinden çözümlenmiştir. Kentin ilk plancısı mimar Hermann Jansen'in 1932 yılında palandığı Ankara ile 2000'lerin Ankarası arasındaki değişimleri filmler aracılığıyla, görsel veriler aracılığıyla ortaya koyulmuş, değişen kent tarihine dair bir karşılaştırmalı bir veri analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to define the architecture of the city Ankara, movies are used as a document. Departing from the potential to save the reality of the cinema; Each of the Ankara city skyline, a document on the architecture of the city, carrying out quality films on the history and the architecture is to determine geçiridg changes and try to make a contribution to the architectural memory. Thus, evidence of the city's recycling / benefit analysis of the snapshots in the movies as a witness reveals the originality of this work. This study art history, architectural history, urban history, as patterned with the art of cinema and even cultural history is a multidisciplinary study. Ankara is the capital city together with the Republic of Turkey in 1923, it undergoes an intensive influx of resettlement. siliet time varies a lot in the city. the streets of the city, a memory / memory refresher for those films past that saves the street, urban identity, urban fabric, it carries a document attribute for the city's architecture and on the date of the shooting period, offers an urban reading. The oldest film from 1925, acquiring space in Ankara in this context, encompasses the ninety-year period until the bride said at last taken in 2015 in Ankara. All the venues are located in the Catalog of movies in our study, carried out the architectural monuments were analyzed separately classified films and the changing structure of the city's plan. The city's first planner, architect Hermann Jansen that palanca in 1932 through the films of exchange between the 2000s Ankara in Ankara, set forth through visual data, has made a comparative analysis of data concerning the history of the changing city.