Menkul kıymet borsalarında büyük fiyat değişimleri: Borsa İstanbul üzerine bir uygulama
Large stock price changes on stock markets: Evidence from the Borsa Istanbul stock exchange
  1. Tez No: 508922
  2. Yazar: DAIYRBEK KENZHEBAI UULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Finansal edebiyatta borsalarda anormal getiri elde etmek mümkün olmadığını, piyasada büyük fiyat değişmeler sonrası piyasa kendi kendini düzelttiği öne sürülmüştür. Ancak, 1980'li yıllarından itibaren hızla ilgi çeken davranışsal finans yaklaşımları ortaya konulmuştur. Bu yaklaşımlara göre belirli durumlarda piyasaların ne yönde hareket edeceği öngörülebilecektir. Bu çalışmanın amacı, BİST'te işlem gören hisse senetlerin büyük fiyat değişimlerine karşı tepkisini incelemektir. Bu bağlamda, 1 Ocak 2000 – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında işlem gören hisse senetlerin günlük verileri kullanılmış ve olay çalışması yöntemi ile test edilmiştir. Piyasa getiri modeli kullanılan araştırma sonucunda pozitif büyük fiyat değişmeler sonrası aşırı tepki oluştuğunu, negatif fiyat değişimleri sonucunda da fiyat devamlılığının var olduğu saptanmıştır. Ayrıca, hem pozitif hem negatif büyük fiyat değişimleri öncesi beklentisel ticaret ya da bilgi sızması bulunmuştur. Söz konusu, BİST'te büyük fiyat değişimleri sonrası anormal getiri elde etmenin mümkün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The financial literature suggests that it is not possible to obtain abnormal returns in the stock market, and that the market is self-correcting after large price changes in the market. However, from the 1980s, behavioural finance approaches which are rapidly attracted attention have been put forward. According to these approaches, it can be predicted, in certain cases, where market will move. The aim of this study is to examine the response of stocks traded in the BIST to large price changes. In this context, daily data of stocks traded between January 1, 2000 and December 31, 2015 were used and tested by event study method. As a result of the research using the market return model, it is determined that there is an overreaction after positive large price changes and that price continuation exists as a result of negative price changes. In addition, there were anticipatory trade or information breaches before both large and small price changes. In other words, it has been determined that it is possible to obtain an abnormal return in BIST after large price changes.