Anahtarlamalı relüktans motorun bulanık mantık tabanlı modellenmesi ve kontrolu
Modelling and control of a switched reluctance motor based on fuzzy logic
  1. Tez No: 50893
  2. Yazar: ÖMER FARUK BAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ALÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Son yıllarda, Anahtarlamalı Relüktans Motorlar (ARM) basit yapılan ve çok yönlü kontrol imkanlarından dolayı ayarlı hız sistemlerinde çok geniş uygulama alanlarına sahip olmaktadırlar. ARMlerin performansları doğrudan doğruya çalışma şartlan ile ilgilidir. Çalışma şartlan değiştiğinde dinamik karakteristikleri de değişmektedir. Son zamanlarda ARMlerin manyetik devresinin analitik fonksiyonlarla modellenmesi ile ilgili bir çok metod önerilmiştir. ARMler nonlineer bir yapıya sahip olduğu du çeşit modellerle hassas olarak modellenememektedir. Bu çalışmada bir ARMnin modellenmesinde ve kontrolunda bulanık mantığın kullanımı ile ilgili bir çalışma sunulmaktadır. İlk önce, TMS320C30 sayısal sinyal işlemcisi (S Sİ) kullanılarak bir ARMnin kontrolü için gerekli donanım ve yazılımlar gerçekleştirilmektedir. Daha sonra ARMnin manyetik nonlineerliği bulanık mantık kullanılarak modellenmektedir. Bulanık modelden elde edilen sonuçlar ile 4kWlık motordan deneysel olarak elde edilen sonuçlar kıyaslanmaktadır. Deneysel sonuçlar önerilen bu metodun uygulanabilir olduğunu göstermektedir. Son olarak ARM sürücü sisteminde klasik Oransal+İntegral (Proportional+Integral-PI) denetleyici yerine bulanık mantık denetleyicisi hız halkasına uygulanmaktadır. Bulanık mantık denetleyicisinin ARM sürücü sistemine uygulanması ile elde edilen sonuçlarla PI denetleyici kullanılarak elde edilen sonuçlar kıyaslanmaktadır. Yapılan simülasyon ve deneysel çalışmaların sonuçlarına göre bulanık mantık denetleyicisi PI denetleyiciden daha iyi tepki vermekte ve çalışma şartlarının değişikliğine daha az bağlı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, switched reluctance motors (SRM) have occupied a wide spectrum of applications for variable speed drives, because of their simplicity and versatility of control. Their performances are directly related to their operating conditions. Their dynamic characteristics vary as conditions change. Recently, several methods for the modeling of the magnetic saturation of SRMs have been proposed as analytical functions. However, the SRM system is non-linear and can not be adequately described by such models. This study introduces an attempt to use fuzzy logic to model and control a switched reluctance motor. First, hardware and software required to control an SRM drive were designed and implemented by using TMS320C30 Digital Signal Processor (DSP). Second, the SRM was modelled by using fuzzy logic. The simulated waveforms of inductance variation are compared with the experimental results measured from a 4kW switched reluctance commercial motor. Experimental results have validated the applicability of the proposed method. Third, fuzzy control was applied to the speed loop of the SRM drive, replacing the conventional PI controller. The results of applying the fuzzy logic controller (PLC) to SRM were compared to those obtained by the application of a conventional PI system. Compared to a PI control the fuzzy logic control provided a better response in terms of accuracy, and insensitivity to changes in operating conditions. The fuzzy logic controller shows robustness over a wide range of operations.