The effect of value perceptions and personality traits on the likelihood of using collaborative consumption services
Değer algılarının ve kişilik özelliklerinin ortak tüketim hizmetleri kullanma niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 508937
  2. Yazar: KÜBRA SİRKECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojideki gelişmeler ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte,“ortak tüketim”adı altında, yenilikçi ve daha çevreci bir tüketim modeli ortaya çıktı. Bu çalışmanın asıl amacı tüketicilerin ortak tüketim ürün veya hizmeti satın alımındaki tutumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Önerilen model, geçmiş literatürde sıklıkla değinilen ekonomik faktörler, hazsal motivasyon, çevresel etkenler gibi değer algıları ve materyalizm, eşsiz ürün arayışı ve yenilikçilik gibi kişisel özelliklerden oluşan faktörleri bir arada incelemektedir. Bununla birlikte, empati, tutum ve satın alma niyeti arasındaki ilişki de bu çalışmada sunulmaktadır. Önerilen modeli test etmek amacıyla, katılımcılardan değer algılarını, kişilik özelliklerini ve demografik bilgilerini göz önünde bulundurarak bir anket cevaplamaları istenmiştir. Anket datası iki yüz yetmiş beş katılımcının cevapları ile oluşturulmuştur. Bulgular ekonomik nedenler ve çevresel faktörlerin tüketicilerin ortak tüketim ürün veya hizmet satın alımındaki tutumunu en çok etkileyen faktörler olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte empati, tutum ve ortak tüketim ürün veya hizmeti satın alma arasındaki ilişki desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the shifting in consumption practices and developments in technology, a new way of innovative and more sustainable consumption model is emerged namely“collaborative consumption”. The main object of this study is to determine the key variables affecting consumers' attitude toward collaborative consumption services. The proposed model combines the key factors that argued in the past literature such as components of value perceptions; which are utilitarian value, hedonic value, symbolic value and components of personality traits; which are materialism, need for uniqueness and innovativeness. In addition, this study presents a relationship between empathy, attitude and purchase intention in the same model. In order to measure the proposed model, respondents are asked to rate the questions based on their value perceptions, personality traits and demographic informations. The questionnaire data is collected from a sample of two hundred seventy five participants. The findings show that utilitarian values, in other words economic reasons and symbolic values which cover environmental concerns are found to be the most influential factors on both empathy and attitude. Moreover, relationship between empathy, attitude and purchase intention of collaborative consumption services also investigated and found to be significantly supported.