AC güç hattı üzerinden veri iletimi
Data communication on the AC power line
  1. Tez No: 50897
  2. Yazar: OĞUZ KAYNAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada, AC güç hattı üzerinden veri iletimi sağlayan akım taşıyıcılı sistemler incelenmiş ve 1200 baud' a kadar AC güç hattı üzerinden half-duplex veri iletimi sağlayan bir modem, tasarlanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümde, AC güç hattı üzerinden gerçekleştirilen haberleşme ile bilinen haberleşme yöntemleri karşılaştırılmış, güç hattı üzerinden haberleşme fikrinin nasıl ortaya çıktığı, gelişimi ve uygulama alanlarından bahsedilmiştir. Ayrıca hat empedansı, zayıflama ve hat üzerinde oluşan gürültü incelenerek, AC güç hattının veri iletimini zorlaştıran kısıtlamaları ve bu kısıtlamaları ortadan kaldırmak için neler yapılması gerektiği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde genel olarak veri iletiminden bahsedilerek, veri iletim sistemlerinde kullanılan kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde tasarlanan devrenin donanım ve yazılımı hakkında bilgi verilerek sistemin çalışması anlatılmıştır. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the carrier current system, providing data communication on AC power line have been investigated, and a modem providing half-duplex data communication on AC power line up to 1200 bps has been implemented practically. In the first part, the communication carried out on AC power line was compared with the common communication methods, and how the communication idea on AC power line was emerged, the development of AC power line, and the application areas of that have been explained, and by investigating power line impedance, attenuation and noise on the power line, the constraints making the communication on the power line difficult, and what must be done to eliminate this constraints.have been explained. In the second part, data communication have been generally mentioned, and the concept and the methods used in the data communication systems have been explained In the third part,the system working has been explained by giving information about software and hardware of the designed circuit. In the last section, the results have been evaluated.