Trafik ışıklarının seri hat üzerinden bilgisayarla kordinasyonu
The Organizing of traffic lights on serial line by computer
  1. Tez No: 50896
  2. Yazar: MUSTAFA İLHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
III ÖZET Bu tez çalışmasında, şehiriçi trafik akışının düzenlenmesinde önemli rolü olan trafik ışıklarının PC bilgisayar kullanılarak tek merkezden kontrol edilmesini sağlayan bir sistem -tasarlanmıştır. Bu sayede, çalışmaların üzerinde yoğunlaştığı ve günümüzde yoğun trafik akışının düzenlenmesi için ihtiyaç haline gelen Yeşil Dalga'nın elde edilmesi mümkün olmuştur. Birinci bölümde, mevcut trafik kontrol sistemleri detaylı bir şekilde incelenerek tasarlanan çalışmanın diğer sistemler ile kıyaslanabilmesi sağlanmıştır. ikinci bölümde ise bir elektriki sistemin bilgisayar ile kontrolü ve ilgili dataların işlenmesinde kullanılan ara birimlerden biri olan 8255 Entegresi ile yapılan Giriş/Çıkış kartı ile, bu kartla birlikte kullanılan, kavşak adresleriyle ışık bilgilerini kodlayan Encoder devre ile her kavşakta bulunan Decoder devreler incelenmiştir. Çalışmanın diğer önemli bir bölümü de yazılımdır. Üçüncü bölümde de bu donanım için gerekli olan PASCAL programlama dilinde hazırlanan yazılım ele alınmıştır. Öncelikle programın algoritması ve akış diyagramı anlatılmış daha sonra ise program çalışma safhaları ele alınarak detaylı bir biçimde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this subject a system designed with the PC control for traffic light's organizing. Also this system can control traffic flow from any base. The green wave must be supply for traffic flow, which is possible with this working. At the first section, present traffic control sysytems researched with detail. Then the new system and the present system compared using this research. At the second section, controlling electrical system with computer and responsible datas with I/O interface card researched from 8255 entegrated. On the other hand, crossing adresses and light information codes researched with encoder circuit and, decoder circuit researched at each crossing with details. Other important part of this working is software. At the third section, a software written down at PASCAL programming language. Firstly, program algorithms and flow chard prepared and explained. And then programming steps described with details.