Serebral palsili çocuklarda spastisitenin myotonometri ile değerlendirilmesi ve spastisitede elektrik stimulasyonun etkinliği
Myotonometric evaluation of muscle spasticity in children with cerebral palsy and efficacy of electrical stimulation
- Tez No: 509023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYDENİZ, PROF. DR. SİBEL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızın amacı, spastik serebral palsili çocuklarda myotonometre ile gastrokinemius kasının biyomekanik özelliklerini (tonus, elastisite, sertlik) değerlendirmek ve elektrik stimulasyonun kas tonusu, elastisite ve sertlik üzerine etkinliğini göstermektir. Spastik serebral palsili 40 hasta (11 diplejik, 16 quadriplejik, 13 hemiplejik) ve yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi eşleşen 20 sağlıklı kontrol değerlendirildi. Diplejik/quadriplejik hastaların ve sağlıklı kontrollerin bilateral, hemiplejik hastaların ise paralitik taraflarının medial ve lateral gastrokinemius kasının tonusu, elastisitesi ve sertliği myotonometri cihazı ile ölçüldü. Spastisite Ashworth skalası ile, fonksiyonel seviyeleri Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi ile değerlendirildi. Hasta grubunun 66 ekstremitesinden elde edilen ölçümler, sağlıklı grubun 40 ekstremitesinden elde edilen ölçümlerle karşılaştırıldı. Hastaların medial gastrokinemius kasının tonus ve sertlik değerleri kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla p=0,027 ve p=0,015). Lateral gastrokinemius ölçümleri de daha yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi. Serebral palsili hastalarda medial ve lateral gastrokinemius kasının elastisitesi kontrollere göre daha düşük olmakla birlikte anlamlılık düzeyinde değildi. Serebral palsili hasta grubundan 18 hastanın (31 ekstremite) gastrokinemius kasına 5 gün elektrik stimulasyon tedavisi uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası ölçümler tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the biomechenical properties (tone, elasticity, stifness) of gastrocnemius muscle using myotonometry in children with spastic cerebral palsy and to demonstrate therapeutic effectiveness of electrical stimulation on muscle tone, elasticity and stiffness. Forty patients with spastic cerebral palsy (11 diplegic, 16 quadriplegic, 13 hemiplegic) and 20 age, gender and body mass index matched healthy controls were evaluated. Myotonometry was used to measure the medial and lateral gastrocnemius muscle on bilateral sides of diplegic/quadriplegic patiens and healthy controls, whereas measurements were done from the paretic side of the hemiplegic patients. Spasticity was evaluated by Ashworth Scale and functional level was assessed by Gross Motor Function Classification System.The measurements of 66 extremities of 40 patients were compared with 40 extremities of 20 controls. The tone and stiffness values of medial gastrocnemius were found to be significantly higher in patients with spastic cerebral palsy than those in controls (p=0,027 and p=0,015, respectively). Although the measurements of lateral gastrocnemius were higher than controls, it was not statistically significant. The elasticity values of medial and lateral gastrocnemius were lower than controls, but it did not reach statistical significance level. Eighteen patients (31 extremities) with spastic cerebral palsy were treated for 5 days of electrical stimulation which was applied on gastrocnemius muscle.