Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran demir eksikliği anemisi olan premenopozal kadınlarda serum D vitamini düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 509022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Demir Eksikliği Anemisi Olan Premenopozal Kadınlarda Serum D Vitamin Düzeyinin Değerlendirilmesi Amaç: Son yıllarda D vitamininin, Vitamin D Reseptörleri üzerinden kemik metabolizması haricinde bir çok etkisi kesfedilmiştir. Demir Eksikliği Anemisinde de D vitamini VDR'leri üzerinden kemik iliğinde eritroid prekürsörlere etki ederek aneminin düzeltilmesine katkı sağlamakta, ayrıca antioksidan etkisiyle, demir eksikliğine sekonder metabolizmada ortaya çıkan serbest radikaller ve prooksidan maddelerin eleminasyonunu sağlamaktadır. Bizde çalışmamızda premenopozal kadınlarda D vitamini düzeyinin demir eksikliği anemisine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Nisan-Haziran 2015 tarihlerinde Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi (K.Ü.T.F.) İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran 18-44 yaş arası premenopozal 97 birey retrospektif olarak çalışmaya alındı. Hemoglobin değeri 12 mg/dl altında olan 50 birey alındı ve bu hasta grup olarak tanımlandı. Hemoglobin değeri 12 mg/dl üzerinde olan 47 birey alındı ve kontrol grubu olarak tanımlandı. Dışlama kriteri olan hastalar çalışmaya alınmadı. Bulgular: Çalışmadaki gruplar arasında yaş ortalaması, tansiyon arteriyal ortalaması, VKİ, kan biyokimyasal değerlerden; WBC, AST, ALT, ALP, Üre, Kreatinin, Kalsiyum, Fosfor, Parathormon, Vitamin B12, Folat düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Serum Vitamin D Levels At Premenopausal Women With İron Deficieny Anemia AIM: Research at recent years showed that vitamin D has many extraskeletal effects via vitamin D receptors. Vitamin D induces bone marrow erythroid precursors via vitamin D receptors and can help improving iron deficiency anemia. Furthermore vitamin D has antioxidant properties which improves elimination of free radicals and peroxides produced by iron deficiency seconder metabolism. Our study aims to assess effects of vitamin D on premenaopausal iron deficiency anemia patients. MATERIAL and METHOD: 97 premenopausal women aged between 18-44 enrolled in this retrospective study. Subjects were the patients who applied to Kafkas Üniversity Medicine Faculty Internal Medicine Policlinic between April-June 2015. Patient group consists 50 subjects with hemoglobin levels