TRP kanalı gen ekspresyonları ve pterjiumla ilişkisinin araştırılması
Investıgatıon of the relatıonshıp between TRP channel gene expressıons and pterygıum
  1. Tez No: 509068
  2. Yazar: YUSUF TÜYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Pterjium fibrovasküler bağ dokusunun bulber konjonktivadan korneaya ilerlemesiyle karakterize konjonktivanın hyalen dejeneratif hastalığıdır. Pterjium oluşum mekanizması halen tam olarak bilinmemektedir. Transient reseptör potansiyeli (TRP) kanalları birbirinden farklı özellikleriyle iyon kanallarının bir grubudur. Bu çalışmada TRP kanalları gen ekspresyonlarının pterjium gelişiminde rolü olabileceği hipotezi incelendi. Bu araştırmanın amacı, pterjiumda TRP kanalları gen ekspresyonlarının rolünü incelemektir. Benzer yaş ve cinsiyette 30 primer pterjium 15 nüks pterjium olmak üzere toplam 45 hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubunu aynı hastanın sağlıklı konjonktiva dokusu oluşturdu. Dokudan RNA izolasyonu High Pure fresh tissue mRNA izolasyon kiti kullanılarak yapıldı, daha sonra total RNA'dan reverse transkriptaz-PCR (RT-PCR) yöntemi kullanılarak cDNA eldesi yapıldı. cDNA örnekleri real-time PCR yöntemi ile BioMark HD cihazında amplifiye edildi ve daha sonra aynı cihazda analizleri yapıldı. Çalışmada istatistiksel analizler için GraphPad Instat programları kullanıldı. Primer pterjiumlu hastalarda başlıca TRPM8, TRPA1 ve TRPC2 olmak üzere 21 genin ekspresyonunda, nüks pterjium dokusunda TRPM8, TRPC5, TRPM2, TRPM4, TRPM6, TRPV1 ve TRPV4 gen ekspresyonlarında istatistiksel olarak anlamlı artışlar bulundu. Bizim sonuçlarımız TRPM8 başta olmak üzere TRP kanalları gen ekspresyonları ile pterjium arasında anlamlı ilişki olduğunu ilk kez gösterdi. Bizim verilerimiz TRP kanalları gen ekspresyonlarının pterjium gelişiminde rolü olabileceğini fikrini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Pterygium is a hyaline degenerative disease of conjunctiva that characterized with the invasion of fibrovascular connective tissue in bulbar conjunctiva onto the cornea. The mechanism of pterygium formation is not exactly understood. Transient receptor potential (TRP) channel is a group of ion channel with different characteristics. In the present study, the hypothesis that TRP channel gene expressions may play a role in pterygium formation was tested. The aim of this study is to investigate the role of TRP channels in pterygium. A total of 45 cases, 30 patients with primer pterygium and 15 patients with recurrent pterygium, were included to the study. Healthy conjuctiva tissues of same case are considared as control group. RNA isolations were performed by High Pure fresh tissue mRNA isolation kit, then cDNA was synthesed from total RNA by reverse transcriptase-PCR (RT-PCR) method. cDNA samples were amplified by real-time PCR and analyzed in BioMark HD. For statistical analyses, GraphPad Instat program was used. Mainly TRPM8, TRPA1 and TRPC2 genes and totally 21 gene expressions in patients with primer pterygium, and TRPM8, TRPC5, TRPM2, TRPM4, TRPM6, TRPV1 and TRPV4 gene expressions in tissue with recurrent pterygium were significantly increased. Our findings are first to indicate a significant relationship between the gene expressions of TRP channels, mainly TRPM8, and pterygium. Our results suggest that TRP channels may have a role in pterygium development.