Deneysel barsak obstrüksiyon modelinin takibinde solunumsal hidrojen ekskresyonunun yeri
Breath hydrogen excreation levels in experimental intestinal obstruction
  1. Tez No: 509067
  2. Yazar: ORHAN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAİK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Acil servislerde akut karın nedeniyle takip ve tedavi edilen olgularının önemli bir kısmını oluşturan intestinal obstrüksiyonlar en sık ince bağırsak düzeyinde ve adezyonlara bağlı gelişir. İntraabdominal adezyonlara bağlı ince bağırsak obstrüksiyonlu hastalarda uzun anestezi süresi,kan kaybı, omentum, mesane, damar, üreter ve bağırsak yaralanması gibi pek çok yükü hastaya vermemek ve adezyonları artırıcı etkisinden kaçınmak için olanaklıysa operasyondan kaçınılıp konservatif tedavi tercih edilse de takip sırasında klinisyene yön verebilecek tek başına güvenilir bir gösterge yoktur.Bu çalışmada intestinal obstrüksiyonda nefes hidrojen seviyelerinin tanı ve takip parametresi olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Wistar albino cinsi erkek erişkin sıçanlar rastlantısal olarak üç eşit sayılı denek içeren gruba ayrıldı: Kontrol grubu (n=8) , ilk 24 saat Mekanik Obstrüksiyonlu ikinci 24 saat Mekanik Obstrüksiyonsuz grup (n=8), 48 saat Mekanik Obstrüksiyonlu grup (n=8). Deneklerin nefes hidrojen ölçümleri deney süresince 3 gün açlık, karbonhidrat yüklemesinden 1, 3 ve 5 saat sonra non-invaziv olarak yapıldı. Takip süresince mikrobiyolojik analizler için intestinal örneklemeler yapıldı. Deney sonunda aşırı doz anestetik madde ile denekler sakrifiye edildi. İnsanda normalde üretim kaynağı olamayan hidrojen iyonunu bağırsaklarda bakteriler tarafından karbonhidrat fermantasyonu sonucu açığa çıkar ve buradan emilerek sistemik dolaşıma geçer. Çalışmamızda nefes hidrojen değerleri (NHD) bağırsak tıkanıklığı ile anlamlı olarak yükseldi, tıkanıklık devam ettiği sürece NHD anlamlı olarak artmaya devam ettiği, tıkanıklığın giderildiği durumda HND anlamlı olarak azaldığı görüldü. Değerlerdeki değişimler karbonhidrat yüklemesinden sonra üçüncü ve beşinci saatte en anlamlı izlendi. NHD değişimlerin bağırsak bakteri yükü ile ilişkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Intestinal obstructions, that make up a significant portion of patients diagnosed and treated in emergency departments for acute abdomen, occur most often because of adhesions and mostly at the level of small intestines. To save patients with small bowel obstruction due to intra abdominal adhesions from many burdens, conservative therapy is preferred over surgery as far as it is possible to choose. Nevertheless during a case of a conservative follow-up there is no reliable indicator on his own, a clinician may use. The purpose of this study is to determine the usefulness of breath hydrogen levels (BHL) as a diagnostic and monitoring parameter of intestinal obstruction. Adult male Wistar albino rats were randomly divided into three equal groups. The following three days of the experiment the subjects BHL were measured non-invasively before and after the carbohydrate loading of the non fed animal in the 1st, 3rd and 5th hours. Intestinal samples for microbiological analyzes were performed during the follow-up. In our study a statistically significant elevation of the BHL were seen during an artificial performed intestinal obstruction, while the obstruction was continuing the BHL were raising significantly as well and while the intestinal passage was successfully reopened the BHL were decreasing statistically significant. The changes in the BHL were the most significant in the 3rd and 5th hour after the carbohydrate loading. The changes of the BHL were related significantly with the intestinal level of bacteria.