Trigeminal nevralji hastalarında balon kompresyon tedavisi sonuçlarının klinik ve MRG bulgularıyla korelasyonu(retrospektif klinik çalışma)
- Tez No: 509076
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Trigeminal nevralji tanısıyla Gasser gangliyonu balon kompresyonu tedavisi gören hastaların MRG bulguları ve klinik özellikleri incelenerek bu özelliklerin tedavi seyrine etkisinin olup olmadığını saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: İstanbul Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 1 Ocak 2007 ve 1 Ocak 2016 tarihleri arasında trigeminal nevralji tanısı almış ve gasser gangliyonu balon kompresyonu tedavisi yapılmış 105 hastadan takipleri olan, istenen nitelikte MRG temin edilmiş ve ilk defa cerrahi girişim uygulanan 27 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik özellikleri, takipleri ve MRG bulguları geriye dönük olarak incelendi. Etkilenen ve etkilenmeyen taraf trigeminal sinirlerin radyolojik özellikleri karşılaştırıldı. Nüks olan ve olmayan hastalarda klinik ve radyolojik özelliklerde fark olup olmadığı incelendi. Ayrıca sinir damar basısı olan ve olmayan hastaların özellikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Takipleri boyunca 9 hastada (%33) ağrının tekrarladığı görüldü. Takiplerinde ağrı nüksü saptanan hastaların nüks gelişmeyen hastalara göre semptom süresinin daha uzun (p=0.032) ve kök giriş bölgesindeki mikroyapısal değişikliklerin işaretçisi kabul edilen fraksiyonel anizotropi (FA) farkının daha yüksek olduğu (p=0.042) saptandı. Kök giriş bölgesinde sinir damar basısı olmayan 6 (%22) hasta mevcuttu. Bu hastaların radyolojik özellikleri sinir damar basısı olan hastalarla karşılaştırıldığında sadece etkilenen taraf ve etkilemeyen taraf trigeminal sinir hacim farkının ve hacim fark oranının anlamlı olarak daha düşük olduğu (p=0.031, p=0.047) izlendi. Hastaların etkilenen trigeminal sinirin MRG bulguları etkilenmeyen taraf ile karşılaştırıldığında etkilenen taraftaki FA değerlerinin anlamlı olarak düşük olduğu saptandı (p=0.034). Sonuçlar: Daha önceden ameliyat edilmemiş tipik trigeminal nevralji hastalarında mikrovasküler dekompresyon ve Gasser gangliyonu balon kompresyonu arasında tedavi kararı verilirken yaş, yandaş hastalıklar, MRG'de sinir damar basısı görülüp görülmediği gibi özelliklerin yanı sıra semptom süresi ve kök giriş bölgesindeki FA farkı da hesaba katılabilir. Sinir damar basısı olmayan hastalarda trigeminal nevralji etyolojisini aydınlatmak için kök giriş bölgesine ve trigeminal sinir ile birlikte trigeminal yolaklara yönelik çalışmalar yapmak gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of the study was to analyze 3 Tesla MRI findings and clinical features of patients with trigeminal neuralgia who underwent percutaneous balloon compression of Gasserian ganglion, and to determine whether these findings had an impact on the prognosis of the disease. Materials and methods: A retrospective review of patients with trigeminal neuralgia who underwent Gasserian ganglion balloon compression in Istanbul Faculty of Medicine Neurosurgery Department between January 1st 2007 and January 1st 2016 was undertaken. Of the 105 patients who underwent balloon compression, 27 patients received surgical treatment for the first time for typical trigeminal neuralgia with follow-up and suitable MRI were included in the study. Follow-ups, clinical features, and MRI findings were analyzed retrospectively. Radiographic features of the affected and non-affected sides were compared. MRI findings and clinical features of patients with and without recurrence, as well of patients with and without neurovascular compression were compared. Results: Nine (33%) patients had recurrence during follow-up. The patients with recurrence had longer duration of symptoms (p=0.032) and higher fractional anisotropy (FA) difference (p=0.042), which indicated microstructural changes in the root entry zone. There were 6 (22%) patients without neurovascular compression in the root entry zone. These patients had lower trigeminal nerve volume difference and volume rate (p=0.031, p=0.047) compared with patients who had neurovascular compression. The trigeminal nerve of the patients' affected side had lower FA value compared with the unaffected side (p=0.034). Conclusions: While choosing the surgical treatment of trigeminal neuralgia between microvascular decompression and balloon compression, duration of symptoms and FA difference of the trigeminal nerves should be kept in mind in addition to age, comorbidities, and presence of neurovascular compression. Further research that focuses on the root entry zone, trigeminal nerve and other trigeminal pathways is needed to uncover the pathogenesis of trigeminal neuralgia in patients without neurovascular compression.