Burun tıkanıklıklarının akciğer fonksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 19939
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Son yıllarda burundan giren hava akımının burun mukozasındaki -trigeminus sinirinin uçları üzerinde meydana getirdiği refleks etki ile göğüs hareketlerinde ve akciğerler in havalanmasında önemli ton oynadığı bildirilmiştir.Bazılarıa nervus vagus,nervus trigeminus ve frenik sinirlerin herhangi birinin rol oynayabileceği refleks arkından bahse,t mistir.Böylece göğüs-akciğer arasında bir Tefleks arkının varlığı ortaya atılmış bulunmaktadır. Bu-nedenle yapılan bu çalışmada, 50 vakada bushın tıka anıklıklarının cerrahi işlemle giderilmesi ile akciğer fonksiyon testlerinde ve kan gazlarında,tedaviden önce ve bir «ay sonraki bulgular karşılaştırmalar yapılarak incelenmiştir Elde edilen bulgular istatistiki olarak anlamlı olmakla birlikte,literatür bulguları ile uyumluluk göstermektedir. Septum &eviasyonu ve nazal polipler,burun tıkanıklığına neden olarak,akciğer fonksiyon testleri ve kan gazları üzerine olumsuz yönde etki yapmaktadırlar.İlerde yol açabileceği kardiopulmoner hastalıklar yüzünden tıkanıklığın düzeltilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
As a recent finding, the airflow through the nose plays a vital role in chest movements and lung aeration. Methods: We studied the cause of obstruction in 50 patients who had surgery due to nasal obstruction in Haydarpasa Numune Training and Research Hospital Otorhinolaryngology Clinic. Age, sex, height, and weight were determined. We measured blood gases and lung function tests before the operation and one month after the surgery. Submucous resection (SMR) was performed with local anesthesia in patients with septal deviation. Patients with Nasal Polyps underwent intranasal polypectomy, sinus surgery, and Intranasal Ethmoidectomy. Results: In our clinic, 50 (%70) septum deviation and 15 (30%) nasal polyps were formed in 50 cases who were operated due to nasal obstruction. The most common cause of surgical nasal obstruction is septum deviation. Most of our cases (72%) were male. Nasal obstruction is more common in men, and the majority of men who are exposed to nasal trauma more frequently have a septum deviation (77%). Nasal obstruction syndrome is common in the middle age group. In obese patients with overweight, lung functions were more affected. After corrective surgery, vital capacity and forced vital capacity values increased in one second. The difference is statistically significant. In our study, PaO2 value decreased, and PaCO2 value increased in proportion to the excess of nasal obstruction. PaO2 increased, and PaCO2 decreased after obstacle. Sinusitis was detected in 18 (36%) of 50 cases. Three of these cause septum deviation and 15 of them are nasal polyps. Nine of the 15 cases with nasal polyps (33%) had ethmoid sinus, and 11 cases had maxillary sinus involvement. Conclusion: Septum deviation and nasal polyps cause nasal obstruction, adversely affecting lung function tests and blood gases. Correcting the obstruction due to cardiopulmonary diseases is of great importance.