Kronik gerilim, epizodik gerilim ve migren tipi başağrılarında, temporal kas aktivitesinde ortaya çıkan eksteroseptif supresyon periyodları
  1. Tez No: 27685
  2. Yazar: MURAT AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZDEMİR ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET: Temporal kas aktivitesi sırasında ortaya çıkan eksteroseptif supresyon periyodları (ES), kronik gerilim başağrısı, epizodik gerilim başağrısı, migren başağrısı ve genelleşmiş anksiyete bozukluğu mevcut hastalar ile normal olgularda incelendi. Başağrılı tüm hastalar,“Uluslararası Başağrısı Birliği”kriterlerine göre sınıflandırıldı. ES periyodları, trigeminal snirin elektriksel uyarımı ile oluşan, temporal kasın elektromyografik aktivitesi sırasın da gözlendi. Temporal kasdaki 1. supresyon periyodu (ES1), tüm başağrısı, genel leşmiş anksiyete bozukluğu ve normal gruplarında farklılık göstermiyordu. İkinci supresyon periyodu (ES2) ise, genelleşmiş anksiyete bozukluğu ve normal vak'aların hepsinde ortaya çıktı. Ancak kronik gerilim başağrılı hastaların % 81.1'inde ve migrenli hastaların % 9.3'ünde ES2 mevcut de ğildi. ES2 süresi, kronik gerilim başağrısı, epizodik gerilim başağrısı ve48 migren gruplarında, normal grubuna göre daha kısaydı. Kronik gerilim, epizodik gerilim ve migren başağrısı grupları arasında, ES2 süresi açısından anlamlı fark yokdu. ES2 latansı, kronik ve epizodik gerilim başağrısı gruplarında, migren grubuna göre anlamlı derecede kısaydı. Sonuç olarak, eksteroseptif supresyon periyodlarının, kronik gerilim ve migren tipi başağrısının ayırıcı tanısında yararlı olabileceği kanısına vardık. Ayrıca çalışma sonucunda elde edilen veriler, kronik gerilim başağrısının patofizyolojini aydınlatma yönünde de katkı da sağladı: Kronik gerilim başağrılı hastalardaki ES2 değişiklikleri, bu başağrısının patofizyolojisinde santral etkilerin önemli olduğu görüşünü destekledi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Exteroceptive suppression periods (ES) of temporalis muscle activity were studied in patients with chronic tension type headache (CTTH) (n=53), episodic tension type headache (ETTH) (n=55), migraine type headache (MTH) (n=54), generalized anxiety disorder (GAD) (N=30) and normal subjects (n=30). All the patients with headache were classified according to“International Headache Society”. ESs were eliciated in the electromyographic activity of the temporalis muscle by electrical stimulation of trigeminal nerve. The early exteroceptive suppression periods (ES1) were not significantly different among headache groups, GAD group and normal subjects. The late exteroceptive suppression periods (ES2) were eliciated in all pa tients with GAD and normal controls. In contrast ES2 was totaly absent in 81.1 % of CTTH, 54.4 % of ETTH and only 9.3 % of MTH patients.50 Duration of ES2 was shorter in patients with CTTH, ETTH and MTH groups than normal subjects. The differance between CTTH, ETTH and MTH was not significiant. A marked differance was found for the latency of ES2s among patients with chronic or episodic tension type headaches and migraine, i.e. it was longer significantly in migraine group. As a result, we concluded that, exteroceptive suppression periods of tem poralis muscle activity may be used as a diagnostic means in the CTTH and MTH. The data obtained are also of physiopathologic interest: The findings of ES2 in patients with CTTH have accentuated the importance of a central dys function in the pathophysiology of CTTH.