Sabit mıknatıslı fırçasız doğru akım motorların analizi
The Analysis of permanent magnet brushless D.C.motors
- Tez No: 50910
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KÜRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
II ÖZET Yüksek lisans Tezi SABİT MIKNATISLI FIRÇASIZ DO?RU AKIM MOTORLARIN ANALÎZÎ Sinan AYDIN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 64 Bu çalışmada sabit mıknatıslı fırçasız d. a. motorun analizi yapıldı. Yapılan analizlerde sonlu elemanlar yöntemi kullanıldı. Bunun için ilkin kalıcı mıknatısın sonlu elemanlar yönteminde nasıl modellenebileceği araştırıldı. Ele alınan sabit mıknatıslı fırçasız D.C. motorun radyal yönde bir kesiti elde edildi. Çözüm bölgesi olarak kullanılan bu kesit otomatik olarak bölmeleme yapan bir program yardımı ile üçgen elemanlara bölündü. Kalıcı mıknatıslar ve diğer bölgeler uygun şekilde modellenerek çözüm bölgesindeki bütün düğüm ve elemanlardaki magnetik vektör potansiyeller elde edildi. Vektör potansiyel değerlerinden faydalanılarak tüm çözüm bölgesindeki magnetik büyüklükler hesaplandı ve akı değişimleri çizdirildi. Rotor ile stator hava aralığmdaki magnetik alan büyüklüklerinden faydalanılarak motorun değişik yük ve konumlarmdaki momentler elde edildi. Elde edilen bu momentler deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. ANAHTAR KELİMELER: Sonlu elemanlar yöntemi, sabit mıknatıs, fırçasız d. a. motoru.
Özet (Çeviri)
Ill SDMMARÎ Masters Thesis THE ANALYSIS OF PERMANENT MAGNET BRUSHLESS D.C. MOTORS Sinan AYDIN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering 1996. Page:64 In this work, the permanent magnet brushless D.C motor has been analyzed by the finite-element method. First the finite element model of the permanent magnet has been investigated and the radial cross-section of the motor was obtained. The cross-section of the motor was defined as a solution region which was, divided into triangle elements using a meshing program; This program automatically meshs the solution region. The permanent magnets and the other regions were modelled and all the magnetic vector potential values on the nodes and in the elements were obtained in the solution region. All the magnetic values were calculated followed by drawing the flux lines by using the vector potential values in the solution region. The magnetic values in the stator and rotor air-gap were calculated and then the torque values for different rotor positions were found. The experimental results were presented to confirm the theoretical results. KEY WORDS: Finite-element method, permanent magnet, brushless D.C. motor.