Türkçeden seçilmiş bir grup kelimenin robot kolu kontrolünde kullanılması
Use of group word chosen from Turkish in robot arm control
  1. Tez No: 50911
  2. Yazar: FİKRET ATA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA POYRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
III ÖZET Doktora Tezi TÜRKÇEDEN SEÇİLMİŞ BİR GRUP KELİMENİN ROBOT KOLU KONTROLÜNDE KULLANILMASI Fikret Ata Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 114 Bu tezde, Türkçeden seçilmiş bir grup kelimenin kullanılması ile robot kolunun kontrolü yapılmıştır. Seçilen belirli kelimelerin, hazırlanan yazılımlarla, konuşma örneklerinin doğrusal öngörümüne dayalı ve konuşmacıya bağımlı bir ayrık sözcük tanıma algoritması ile bilgisayar desteğinde tanınması gerçekleştirilmiştir. Tanınan bu komutlar vasıtası ile, robot kolunun hareket denklemlerini de kullanan bir başka yazılım desteğinde, step motorlarının adımlan, dolayısı ile eklemlerin açılan ayarlanarak, robot kolunun istenilen koordinatlara gitmesi ve belirlenen yerde belirli işi yapması sağlanmıştır.IV ANAHTAR KELİMELER: Ayrık sözcük tanıma, özilişki, doğrusal öngörü katsayıları, dinamik zaman bükümü, en yakın komşu kuralı, robot, robot kolu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ph.D.Thesis USE OF A GROUP WORD CHOSEN FROM TURKISH IN ROBOT ARM CONTROL Fikret Ata Fırat University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering 1996, Page: 114 In this thesis, the robot arm control has been preformed using a group word chosen from Turkish. Chosen certain words, by the written softwares, speech samples base on the linear predictions and the computer aided recognition with an isolated word recognition algorithm depended on the speaker has been actualized. By means of these recognized commands and with the help of another software which uses the motion equations of the robot arm, by adjusting the steps of the step motors and hence the joints angles, the position of the robot arm to the desired coordinates and in a certain place preforming a certain task have been ensured.VI KEY WORD: Isolated word recognition, autocorrelation, linear predictive coding, dynamic time warping, nearest-neighbor decisionrule, robot, robot manipulator.