40-65 yaş arası erkeklerin score eşitliği ile kardiyovasküler ölüm risklerinin hesaplanması ve kardiyovasküler risk faktörleri bilgi düzeyi farkındalığının değerlendirilmesi
The calculation of cardiovascular mortal risk and the evaluation of the level of knowledge of cardiovascular risk factors with score equality between 40-65 years age
- Tez No: 509143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA MELTEM KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de morbidite ve mortalitenin en sık görülen nedenleri arasındadır. Üretken yaş popülasyonunda, KVH erkeklerde kadınlara göre daha yüksek oranda görülmektedir. KVH' dan korunmada yaklaşım kardiyovasküler riskin hesaplanıp toplam riskin düşürülmesi yönünde olmalıdır. Kardiyovasküler toplam riski hesaplamak için kardiyovasküler risk modelleri geliştirilmiştir. Değiştirilebilir kardiyovasküler risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile KVH'ın büyük oranda önlenebileceği gösterilmiştir. Kardiyovasküler hastalıklardan korunma için uygulanacak programların planlanması ve değerlendirilmesi için KVH risk faktörleri konusundaki bilgi düzeyini ölçmeye gerek duyulmaktadır. Amacımız, 40-65 Yaş arası erkeklerin kardiyovasküler hastalık risklerini hesaplamak ve kardiyovasküler hastalık risk faktörleri hakkındaki bilgi düzeyi farkındalığını değerlendirmekti. Yöntem: Araştırma kesitsel tanımlayıcı zeminde planlandı. Evrenini 01.02.2018- 31.03.2018 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve Dahiliye polikliniklerine başvuran 390 hasta oluşturdu. Çalışmaya dahil olma kriterleri; 40 -65 yaş arası erkek olma, çalışma hakkında bilgilendirilmiş ve çalışmaya katılmayı kabul etmiş olma, son 3 ay içinde bakılmış kolesterol değerleri olması olarak belirlendi. Çalışma dışı bırakılma kriterleri; kardiyovasküler hastalık öyküsü olması, diyabet hastalığı öyküsü olması, hedef organ hasarı olan tip 1 diyabet hastası olma şeklindeydi. Katılımcılara yüzyüze görüşme tekniği ile sosyodemografik veri anketi ve Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) Ölçeği (28 soru) uygulandı. Kardiyovasküler riski hesaplamak için Systemic COronary Risk Evulation (SCORE) modellerinden Avrupa yüksek risk skoru modeli kullanıldı. SCORE risk hesaplamasında da kullanılmak için tüm hastalardan standardize tansiyon ölçümü yapılıp sistolik kan basıncı değerleri ve son 3 ay içinde bakılmış total kolesterol değerleri kaydedildi. Tüm hastaların SCORE riski ve KARRİF-BD Ölçeği ile KVH hakkında bilgi düzeyi hesaplandı. Bulgular: Yaşları 40- 65 arasında değişen 390 erkek hastanın yaş ortalaması 53.24±7.70 idi. Hastaların sistolik kan basıncı değerleri ortalaması 131.88+- 10.18 mm/hg olarak bulundu. En çok sistolik kan basıncı değeri 130-139 olan %41,54(n=162) ve 120-129 olan %25,64(n=100) hesaplandı. Kaydedilen total kolesterol değerlerinin ortalaması 206+-36.05 mg/dl olarak hesaplandı. Hastaların %35,9'unun total kolesterol değerleri 200 mg/dl üzerindeydi. SCORE risk ortalaması değeri 4.79±4.01 bulundu. SCORE değerleri kendi içinde risk düzeyine göre gruplandırıldığında ise en fazla hastanın (n=188) orta risk grubunda (>%1 ve ≤%5) dağıldığı görüldü. Hastaların %9 (n=35)' u ise çok yüksek risk (>%10) grubundaydı.
Özet (Çeviri)
Objectıve: Cardiovascular diseases are among the most common causes of morbidity and mortality in our country as well as all over the world. In the productive age population, CVD is seen higher in men than in women. The approach to protection from CVD should be to reduce the total risk by calculating cardiovascular risk. Cardiovascular risk models have been developed to calculate the total cardiovascular risk. It has been shown that CVD can be avoided in large scale by controlling alterable cardiovascular risk factors. It is necessary to measure the level of knowledge of CVD risk factors for the planning and evaluation of programs to be implemented for protection from cardiovascular diseases. Our aim was to calculate the risk of cardiovascular disease in men aged 40-65 years and to assess the level of knowledge about cardiovascular disease risk factors. Methods: The study was planned in a cross-sectional descriptive zone. The study's universe consisted of 390 patients who consulted the outpatient clinics of Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine and Internal Medicine of Kâtip Çelebi University of Izmir between 01.02.2018 and 31.03.2018. Work inclusion criteria has been identified in being a man between the ages of 40 and 65, being informed about the study and agreeing to participate in the study, having the values of cholesterol over the last 3 months. Exclusion criteria; Having a history of cardiovascular disease, have a history of diabetes, type 1 diabetes that was in the form of target organ damage. Sociodemographic data questionnaire and cardiovascular disease risk factors knowledge level ((CARRF-KL) scale (28 questions) were applied to the participants. The European high-risk score model of the Systemic Coronary Risk Evolution (SCORE) models was used to calculate cardiovascular risk. To be used in the SCORE risk calculation,with standardized blood pressure measurement all patients' systolic blood pressure values and total cholesterol values were recorded during the last 3 months. The SCORE risk of all patients and the level of knowledge about CVD with the (CARRF-KL) Scale were calculated. Results: The mean age of 390 male patients aged 40-65 years was 53.24 ± 7.70. Mean systolic blood pressures of the patients were 131.88 ± 10.18 mm/hg. The highest systolic blood pressure was calculated as 41.54% (n=162), which was 130-139 and 25.64% (n=100), which was 120- 129. The average of the recorded total cholesterol was calculated as 206 + -36.05 mg/ dl. Total cholesterol levels of 35.9% of the patients were above 200 mg/dl. The SCORE risk averaging value was found to be 4.79 ± 4.01. When the SCORE values were grouped according to their risk level, it was seen that the highest number of patients (n = 188) was distributed in the medium risk group (> 1% and ≤ 5%). 9% (n = 35) of the patients were at very high risk (> 10%).