Preterm bebekler için anne sütü/formül süt hazırlama ve ısıtma standardının geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Developing a breast milk/formula preparation and heating standarts for preterm infants and evaluation of its effectiveness
  1. Tez No: 509153
  2. Yazar: EDA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FERDA OCAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Preterm Bebekler için Anne Sütü/Formül Süt Hazırlama ve Isıtma Standardının Geliştirilmesi ve Etkinliğinin Değerlendirilmesi Eda AKTAŞ, Amaç: Araştırma YYBÜ'lerine yönelik olarak“Preterm Bebekler için Anne Sütü/Formül Süt Hazırlama ve Isıtma Standardının”geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi amacı ile planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ön test-son test kontrol gruplu deneysel tipte bir araştırmadır. Araştırma örneklemini 150 preterm bebek (Deney-1=50, Deney-2=50, Kontrol=50) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, preterm bebeği tanıtıcı bilgi formu, preterm bebek takip çizelgesi, preterm bebekler için anne sütü/formül süt hazırlama ve ısıtma standardı ve hemşire anne sütü/formül süt hazırlama ve ısıtma kontrol çizelgesi aracılığı ile toplanmıştır. Geliştirilen standart doğrultusunda hazırlanan anne sütü/formül sütler Deney-1 grubu bebeklere oda ısısında (24 ºC), Deney-2 grubu bebeklere vücut ısısında (37 ºC) verilmiştir. Bulgular: Gruplar tanımlayıcı özellikleri açısından benzerdir (p>0,05). Deney-2 grubu bebekleri beslenme başaldıktan sonra 5. ve 30.
Özet (Çeviri)
Developing a Breast Milk/Formula Preparation and Heating Standarts for Preterm Infants and Evaluation of its Effectiveness Eda AKTAŞ Objective: The study was planned for the purpose of developing and assessing the effectiveness of a“Breast Milk/Formula Preparation and Heating Standard”for preterm infants in the NICU's. Materials and Methods: The study is of pretest-posttest, control group, experimental design. The study sample consisted of 150 preterm infants (Experimental-1=50, Experimental-2=50, Control=50). Data for the research were collected with a preterm baby descriptive information form, a preterm baby monitoring chart, a preterm infant breast milk/formula preparation and heating standard and a nursing checklist for breast milk/formula preparation and heating. In line with the standard that was developed, the prepared breast milk/formula was delivered to the infants in Experimental-1 at room temperature (24ºC), and to the infants in Experimental-2 at body temperature (37ºC). Results: The groups were similar in terms of their descriptive characteristics (p>0.05).