Video gözlükleri ile görsel-işitsel distraksiyon metodunun 6-9 yaş çocuklarda süt dişi çekim tedavileri sırasında kooperasyon durumlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of audio-visual distraction method in cooperation status of 6-9 years old children during primary tooth extraction treatments
  1. Tez No: 509152
  2. Yazar: YASEMİN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Dental anksiyete, diş tedavisinden kaçınma gibi istenmeyen sorunlara yol açabilmektedir. Bu çalışma, 6-9 yaş arasındaki çocuklarda süt diş çekim tedavileri sırasında video gözlükler ile görsel-işitsel distraksiyon (GİD) yönteminin dental anksiyete üzerindeki etkinliğinin fizyolojik ve davranışsal parametreler aracılığı ile belirlenmesi amaçlanmaktadır. Metod: Altı ve 9 yaşları arasında (28'i kız ve 29'u erkek) elli yedi çocuk (çekim endikasyonlu üst süt molar dişleri bulunan), kontrol (sadece anlat-göster-uygula tekniği/AGU) ve çalışma (anlat-göster-uygula ve video gözlük ile GİD) olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Holter cihazı, diş çekimi tedavisinden 1 saat önce bütün çocuklara yerleştirildi. Her çocuğun nabzı, puls oksimetre ile dört kez (tedaviden 15 dakika önce/1. ölçüm, lokal anestezi uygulaması sırasında/2. ölçüm, diş çekimi sırasında/3. ölçüm ve tedaviden 15 dakika sonra/4. ölçüm) kaydedildi ve kan basıncı üç kez (tedaviden 15 dakika önce/1. ölçüm, diş çekimi sırasında/2. ölçüm ve tedaviden 15 dakika sonra/3. ölçüm) kaydedildi. Frankl Behavioral Rating Scale-Frankl Davranış Skalası ve Faces, Legs, Activity, Cry and Consolability Scale -Yüzler, Bacak Hareketliliği, Aktivite, Ağlama, Teselli Edilebilirlik Skalası skorları iki bağımsız gözlemci kalibre edilmiş pediatrik diş hekimi tarafından hastaların video kayıtları üzerinden dört kez (tedaviden 15 dakika önce/1. ölçüm, lokal anestezi uygulaması sırasında/2. ölçüm, diş çekimi sırasında/3. ölçüm ve tedaviden 15 dakika sonra/4. ölçüm) skorlanarak kaydedildi. Ziyaretin sonunda, diş hekimi tüm hastalara“Tedavinizin bir sonraki ziyaretinizde de aynı şekilde yapılmasını ister misiniz?”şeklinde bir soru sordu ve alınan yanıtlar kaydedildi. İstaistiksel analizler sırasında Mann Whitney U, Friedman, Wilcoxon Signed Rank test ve Bonferroni testleri kullanıldı. Tüm analizlerde p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Dental anxiety can lead to undesirable problems such as avoidance of dental treatment. This study was performed to determine benefical effects of audiovisual distraction/AVD method with video glasses on dental anxiety through physiological and behavioral parameters in children between the ages of 6 and 9 during primary tooth extraction treatments. Methods: Fifty seven children (28 girls and 29 boys) aged between 6 and 9 (requiring extraction treatment for upper primary molars) were divided into two groups; control (only tell-show-do technique/TSD) and study (TSD plus AVD with video glasses) groups. Holter device was placed in all children 1 hour before extraction treatment. Each child's heart rate was recorded by pulse oximeter four times (15 min. before treatment/1st measurement, during local anesthesia application/2nd measurement, during tooth extraction/3rd measurement and after 15 min. after treatment/4th measurement)and blood pressure was recorded three times (15 min. before treatment/1st measurement, during extraction/2nd measurement and 15 min. after treatment/3rd measurement). Frankl Behavior Rating Scale and Faces, Legs, Activity, Cry and Consolability Scale scores recorded by two independent observer calibrated pediatric dentists from patients' video records four times (15 min. before treatment/1st measurement, during local anesthesia application/2nd measurement, during tooth extraction/3rd measurement and after 15 min. after treatment/4th measurement). At the end of the each visit, the dentist asked the question of“Would you like to have your treatment to be performed in the same way in your next visit?”and the answer of patients were recorded. During the statistical analyzes Mann Whitney U, Friedman, Wilcoxon Signed Rank test and Bonferroni tests were used. In all analyzes, p 0,05).