Modeling and characterization of high tcr, low noise Si/Si1-xGexmulti-quantum well detector for uncooled microbolometers
Soğutmasiz bolometreler için yüksek tcr değerine sahip (sicakliğabağli direnç değişim katsayisi), düşük gürültülü Si/Si1-xGex çoklukuantum kuyularin modellenmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 509170
  2. Yazar: ATIA SHAFIQUE
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. YAŞAR GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Uzun dalga kızılötesi frekans bandına duyarlı soğutmasız kızılötesi görüntüleme sistemleri pazarı son yıllarda büyük bir büyüme göstermiştir ve kullanım alanları askeri uygulamalardan farklı alanlara kaymaya başlamıştır: gözetleme, güvenlik, termal görüntüleme (öngörülebilir onarım, bina muayenesi), endüstriyel üretim kontrolü, otomotiv güvenliği ve medikal görüntüleme. Son yıllarda bolometrelerin iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar şu noktalarda yoğunlaşmıştır: piksel boyutunun küçültülmesi, yeni malzemeler ve tasarım teknikleriyle algılama ve entegrasyon kabiliyetlerinin geliştirilmesi. Halihazırda bolometre pazarında en çok kullanılan malzemeler Vanadyum Oksit (VOx) ve amorf silikon (a-Si) malzemeleridir. Fakat bu malzemeler termal hassaslık bakımından yeterli performans sunamamaktadır. Bu tezde epitaksiyel olarak büyütülmüş Si/Si1-xGex çoklu-kuantum kuyulu malzeme yapısı bolometrelerin termal algıla hassaslığının geliştirilmesi için önerilmiştir. Bu yapıda Ge içeriğini %50'ye kadar artırarak yarıiletken bant aralığını değiştirmek ve tekli kristal yapısı dolayısıyla düşük kırpışma gürültüsü elde etmek mümkün olmaktadır. Si/Si1-xGex çoklu-kuantum kuyu bolometreyi modellemek, tasarlamak ve geliştirmek için TCAD yarıiletken yazılımı kullanılmıştır. Si/Si1-xGex çoklu kuantum kuyu bolometrenin elektriksel karakteristiklerinin çıkarılması, tasarım zorluklarının belirlenmesi ve tasarımda birbirlerini etkileyen parametrelerin optimizasyonunun yapılabilmesi icin kapsamlı bir model çıkarılmıştır. Geliştirilen model birbiriyle ilişkili Ge içeriği, aktif aygıt alanı, katkılama profilleri, katmanların kalınlıkları, kuantum kuyularının periyodisitesi gibi parametreleri içermektedir. Geliştirilen model kullanılarak istenilen TCR (sıcaklığa bağlı direnç değişim katsayısı) ve dc direnç değerlerine ulaşabilmek için Ge içeriğinin miktarı ve katkılama profilleri(katman kalınlıkları, katkılama oranı, vs) belirlenebilmektedir. Geliştirilen model %30 ile %50 aralığında değişen Ge içeriğine göre elde edilen TCR ve direnç değerleri ile deneysel olarak doğrulanmıştır. Geliştirilen model %50 Ge içerik ile %5.4K-1 TCR değerine ulaşabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Uncooled infrared focal plane arrays (IR FPAs) have seen unprecedented growth over the last decade and ubiquitously extending its application beyond the military realm into various diverse areas such as: surveillance, security and law enforcement, thermography (predictive maintenance, building inspection), industrial process control, automotive safety and medical imaging. The uncooled microbolometers are mainly used for imaging in long wave infrared spectral range (LWIR). In the recent years, the e orts made for the technical evolution of the microbolometer involves: pixel size reduction, new materials and designs to enhance the detection and integration capability. Currently, Vanadium oxide VOx together with a-Si based FPAs have the major share in the uncooled imaging market. Nevertheless, they o er limited performance in terms of the thermal sensitivity. Here we present, an epitaxially grown Si/Si1-xGex multi-quantum-well (MQW) detector as a potential candidate to improve the thermal sensitivity due to its inherent fringe bene t of ease of the bandgap tailoring by increasing the Ge content up to 50 %. It offers low flicker noise attributed to its single crystalline properties. The predictive technology computer-aided design (TCAD) tool has been used to obtain a priori estimate to design and develop Si/Si1-xGex MQW detector. A comprehensive predictive device model is developed to investigate the electrical characteristics of Si/Si1-xGex MQW, device design challenges and design trade-o s. The integrated self-consistent numerical modeling framework incorporates the number of interdependent design variables such as Ge content, active device areas, the doping pro les, the thickness and the periodicity of quantum wells. The model is employed to optimize Ge content and the doping pro le for the desired Figure-of merits specified in terms of the temperature coefficient of resistance (TCR) and dc resistance (R). The modeling results are validated with the experimental data and found consistent over a wide range of Ge content varied from 30% up to 50 %. The model predicts TCR can be raised up to 5.4%K-1 by incorporating 50% Ge content in MQW (experimentally verified) where the measured flicker noise constant k1=f of the detector is 5.8 10-13.