Cross Collection Aspect Based Opinion Mining Using Topic Models
Konu Modellerini Kullanarak, Çapraz temelli Görüş Madenciliği
  1. Tez No: 509175
  2. Yazar: HEMED HAMISI KAPORO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Anlam temelli görüş madenciliği, bir metindeki tüm tekil mânâları tanımlayan ve çıkaran otomatikleştirilmiş bilimdir. Yıllar içinde bu bilim, tüketici ürünleri ve sosyal-politik olaylar hakkında kamuoyunun analizinin temel taşı olarak ortaya çıkmıştır. İşin verimliliğiyle beraber zorluk derecesi de birden fazla görüşün değişik anlamlarda farklı kişiler üzerinden araştırılmasıyla artar. Literatürdeki farklı yöntemler tek bir koleksiyonda veya birden fazla koleksiyonda teker teker anlamları bulmayı denemiştir. Bu yaklaşımlar, koleksiyonların sayısı arttığında ve dolayısıyla önemli performans sakıncaları olduğunda cazip değildir. Bu çalışmada aynı anda birden fazla karşıtlığı da olan koleksiyon üzerinde anlam temelli fikir (görüş) madenciliği gerçekleştiriyoruz. Birden çok koleksiyonda geçerli olan konuları tanımlamak için mevcut çapraz koleksiyon konu modellerini kullanıyoruz ve bu konuları başarılı bir şekilde semantik olarak uyumlu ve görsel olarak tanımlanabilir anlamlara dönüştüren bir konu iyileştirme algoritması öneriyoruz. Algoritmamız tarafından çıkarılan anlamların başarısını, iki çapraz koleksiyon konu modeliyle döndürülen konularla karşılaştırıyoruz. Son olarak, mânâ puanlarının doğruluğunu iki çapraz koleksiyon konu modeli tarafından elde edilen özellikler üzerinden ölçerek değerlendiriyoruz. Önerilen geliştirmelerle, çapraz koleksiyon konu modellerinin, anlam temelli mânâ analizinde son teknoloji yaklaşımlarını geride bıraktığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Aspect based opinion mining is the automated science of identifying and extracting sentiments associated to individual aspects in a text document. Over the years this science has emerged to be a cornerstone for analysis of public opinion on consumer products and social-political events. The task is more fruitful and likewise more challenging when comparison of opinion on aspects of multiple entities is of essence. Different methods in literature have attempted to extract aspects in a single collection or collection by collection across multiple collection. These approaches do not appeal when number of collections is large and hence suffer significant performance drawbacks. In this work we perform aspect based opinion mining across contrasting multiple collections, simultaneously. We utilize existing cross collection topic models to identify topics that prevail across multiple collections, we propose a topic refinement algorithm that successfully converts these topics into semantically coherent and visually identifiable aspects. We compare the quality of aspects extracted by our algorithm to topics returned by two cross collection topic models. Finally we evaluate the accuracy of sentiment scores when measured over features extracted by the two cross collection topic models. We conclude that with proposed improvements cross collection topic models outperform state of art approaches in aspect based sentiment analysis.