Ferrokrom curufunun karakterizasyonu ve kromun ekstaksiyonu
  1. Tez No: 50929
  2. Yazar: AYŞEGÜL YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
II ÖZET Doktora Tezi FERROKROM CÜRUFUNUN KARAKTERİZASYONU VE KROMUN EKSTRAKSİYONU Ayşegül YAZİCİ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilin» Dalı 1 995, Sayfa: 1 04 Bu çalışmada, Eti bank Şarkkromları Ferrokrorn Fabrikası cürufunun yapısı, bileşimleri ve özellikleri tespit edilerek bu cüruf için uygun üç yöntemi araştırıldı. Daha sonra değişik organik çözücülerde çözünmüş TIOA ve NaDDTC ile krorn (Vl)'nın sıvı -sıvı ekstraksiyonu çalışıldı. Fabrika atık sahasından ideal bir örnekleme sonucu elde edilen numunelerin azaltılması ve ayrılmasında dörtleme yöntemi kullanılarak homojenlik sağlanmaya çalışıldı. Kademeli kırma ve öğütme sistemleri kullanılarak boyut küçültme işlemine tabii tutulan numuneler fraksiyonlara ayrıldı. Boyut küçültme ile elde edilen her bir fraksiyonun analizi standartlara uygun şekilde yapıldı. Cüruflar homojen yapıda olduklarından herbir fraksiyondaki element miktarları yaklaşık aynı çıktı. Ferrokrorn cürufundan alınan temsili numunelerin minerolojik incelenmesi yapılarak mi neral- bileşim ilişkisi, X-ışı m analizleri ile de özellikle kristal fazlardakî ana bileşenlerin tespit edilmesi ve bunların fraksiyonlardaki dağılım ve birikimleri çıkarılmaya çalışıldı. üç işleminde, HC1, H2SQ4, HNQ3, HC104, H3P04,
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY PhD Thesis THE CHARACTERIZATION OF FERROCHROME SLAG AND EXTRACTION OF CHROMIUM Ayşegül YAZICI Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 1995, Page: 104 In this study, the structure, compositions, and specialities of slag assured from Eti bank Şarkkrom ferrochrome plant has been established and the suitable leaching method was investigated for this slag. Afterwards, liquid-liquid extraction of chromium (VI) with T10A and HaDDTC dissolving in various organic solution has been studied. Samples of slag from the waste heap which is near to the plant were taken according to the known rules. Wasted slag was crushed, ground, sieved and sepersted to the fractions. The analysis of The each fraction were carried out with the standard chemical methods. Mineral- clicuiiciii uiit'tposi lions relations were studied. On the other hand major constituents in the crystal phase's and distribution of chromium among the fractions were also investigated. HC1, H2S04, HM03, HC104, H3P04, (HC1+HC104) and FeCI3 solutions were used as leaching solution in the leaching procedure. In this study, the maximum amount of Cr from acid treatment, was found i.o oc 94 % in the mixed acid solution at high temperature. In the liquid-liquid extraction of Cr (VI) with TIOA in o-xylene, chromium was extracted to be 99 %. fctY WUkDS : The Characterization of ferrochrome Slag, Extraction of Chromium