Türkiye elektrik dağıtım şirketlerinin enerji tedarik sürekliliği performansı analizi
Analysis of the continuity of energy supply in Turkish electricity distribution companies
- Tez No: 509303
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde elektrik asla vazgeçemeyeceğimiz ve en çok ihtiyaç duyduğumuz enerji kaynaklarından biri haline gelmiştir. Hayatımızın her alanında yaşamı kolaylaştıran ve daha konforlu hale getiren elektrikli cihazlara olan bağımlılığın güç geçtikçe artmasıyla birlikte, elektrik enerjisi üretim ve tüketim miktarları da artış göstermektedir. Bu nedenle elektrik enerjisinin üretilmesi kadar; kullanıcılara verimli, güvenli ve kesintisiz bir şekilde ulaştırılması da büyük önem arz etmektedir. Genellikle şehir merkezlerinden çok uzakta üretilen elektrik enerjisi yüksek gerilim hatları ile iletilerek yerleşim merkezlerine kadar taşınmaktadır. Bu noktadan sonra elektrik dağıtımını üstlenen şirketlere, enerjinin kesintisiz ve kaliteli bir şekilde kullanıcılara ulaştırılabilmesi için büyük rol düşmektedir. Ülkemizde elektrik dağıtım faaliyetleri, TEDAŞ tarafından belirlenen 21 dağıtım bölgesinde, 21 özel şirket tarafından yürütülmektedir. Hem dağıtım şirketi hem de tüketici açısından elektrik enerjisinin kesintisiz bir şekilde dağıtılıyor olması ekonomi, verimlilik, güvenlik gibi konular açısından önem arz etmektedir. Bu tez çalışması ile, elektrik dağıtım sektöründeki enerji tedarik sürekliliği kalitesi kavramı ile ilgili önemli konuları aktarmak, dağıtım şirketlerinin tedarik sürekliliği kalite verilerini analiz etmek ve gelecekte yapılacak olan çalışmalara referans olabilmek amaçlanmaktadır. Çalışmanın amacı en ideal tedarik sürekliliği performansını ortaya koymak değil, tedarik sürekliliği ile ilgili mevcut durum hakkında bilgi vermek ve günümüzdeki uygulamalar hakkında bakış açısı kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Electricity has become an irreplaceable source of energy which people need the most. Along with the increasing demand of electrical appliances that make life easier and more comfortable in all areas of our life, the production and consumption amounts of electric energy also increase. For this reason, ensuring that the users are delivered efficient, safe and seamless electricity is as important as the production of electricity. Generally, electricity generated far from city centers is transported by high voltage lines to the city centers. After this point, companies that undertake electricity distribution play a major role in ensuring that energy is being delivered to the users uninterruptedly and in good quality. Electricity distribution services in our country are carried out by 21 private companies in 21 distribution districts determined by TEDAŞ. The distribution of electricity energy for both distribution companies and consumers is important in terms of economy, efficiency and security. With this thesis study, it is aimed to convey important issues related to the concept of quality of energy supply continuity in the electricity distribution sector of 2016, to analyze the quality of distribution companies supply continuity and to be a reference for future works. The aim of the work is not to demonstrate the optimal supply continuity performance, but to give information about the current state of supply continuity and to gain a perspective on current applications.