Hurmadan izole edilen mayaların bazı probiyotik özelliklerinin araştırılması
Investigation of some probiotic properties of yeasts isolated from dates
  1. Tez No: 509332
  2. Yazar: JAAFAR NOZAD AAKEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmada, Libya, Irak ve Türkiye'den satışa sunulan toplam 16 adet hurma çeşidi kullanılmıştır. Bütün hurma örneklerinde mayalara rastlanmış ve sayıları 26,50 - 89,17 log kob/g arasında bulunmuştur. Hurma örneklerinden toplam 16 adet maya suşu izole edilmiştir. Bu suşların koloni ve morfolojik incelemeleri yapıldıktan sonra, moleküler tanımlamaları 18S rRNA dizi analizi ile gerçekleştirilmiştir. Analizler, RefGen Gen Araştırma ve Biyoteknoloji Şirketinde yaptırılmıştır. Tanımlama sonuçlarına göre, bu suşların 14 adedinin Pichia kudriavzeviive 2 adedinin Kluyveromyces marxianusolduğu belirlenmiştir. Tanımlanan türlerin birincil probiyotik seleksiyonlarında yer alan mide asit dirençliliği (pH 2) ve (%0,3) ince bağırsak safra toleranslılıkları belirlenmiştir. Maya suşlarının pH 2 ve %0,3 de inhibisiyonları sırası ile; (%33,41-96,78) ve (%37,16 -%97,02)) arasında bulunmuştur. Tüm suşların ekzopolisakarit (EPS) üretimleri (108,53 - 45,2 g/L) arasında bulunmuştur. Bu suşların diğer probiyotik özelliklerden olan: agregasyon (otoagregasyon ve koagregasyon), hidrofibosite, antimikrobiyal aktivite ve antibiyotik duyarlılıkları tespit edilmiştir. Tüm suşların otoagregasyon değerleri (%12,47 - 70,96) arasında bulunmuştur. Bu suşların koagregasyon yetenekleri, probiyotik Lactobacillus acidophilus ATCC 4356ve patojen Escherichia coli ATCC 25922 ve Candida albicans ATCC 90028 test mikroorganizmaları ile tespit edilmiş ve sırası ile; (%23,42 - 48,09), (%17,31-%53,38) ve (%16,43-54,06) arasında bulunmuştur. Suşların hidrofobisite özellikleri, nötral çözücü olan p-kesilen, asidik çözücü olan kloroform ve bazik çözücü olan etil asetatlı ortamlarında incelenmiştir. Tüm suşların bu ortamlarda yüzde hirofobisite değerleri, sırası ile; (%55,78-86,74), (%81,42-84,24) ve (%52,50-72,23) arasında bulunmuştur. Bu suşların antimikrobiyal etkileri, L. acidophilus ATCC 4356, C. albicans ATCC 10239 ve Pseudomonas auroginosa ATCC, test mikroorganizmaları üzerinde araştırılmıştır. Suşların hiç birinin C. albicans üzerinde antimikrobiyal aktivitesinin olmadığı gözlenirken, L. acidophilus ve P. auroginosa bakterileri üzerinde inhibisyonlarının sırası ile; 8,01-19,23 mm ve 11,01-24,17 mm zon çapında inhibisiyonları olduğu tespit edilmiştir. Suşların çoğunun test edilen Amoxicillin, Ampicilin, Gentamisin, Tetrasiklin,Trimethoprim antibiyotiklere karşı dirençli oldukları belirlenirken, bazı suşların bazı antibiyotiklere karşı duyarlı oldukları gözlemlenmiştir.Araştırmada, P. kudriavzeii ve K.marxianus suşlarının probiyotik özelliklere sahip oldukları, özelliklerinin cins, tür ve suşlar arasında farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu suşlaradn, P. Kudriavzeii JD1 ve JD2 suşlarının diğer suşlara kıyasla daha üsütün probiyotik özelliklere sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, a total (16) different date samples obtained from Libya, Iraq and Turkey were used. All date samples were presentes yeasts ranging between (26-50 × 89,17 log kob/g). A total, (16) yeast strains were isolated and identified by molecular 18S rRNA sequence analysis. The analyzes were carried out at the RefGen Gen Research and Biotechnology Company. Molecular identification results showed that (14) strains were Pichia kudriavzeii and (2) strains were Kluyveromyces marxianus. The primary probiotic selections of the strains were tested according to the gastric acid (pH 2) and intestinal (%0,3) bile salts tolerances. The inhibition rates of the strains in pH 2 and %0,3 bile saltes ranged between (%33,41-96,78) and (%37,16 -%97,02) respectively. All the strains were produced Exopolysaccharide (EPS) ranging between (108.53 - 452.2 g/L). The other secondary probiotic properties of the strains were tested according to activities related with (aggregation (otoagregation, coagregation), hydrophobicity, antimicrobial activity and antibiotic susceptibilities). The otoaggregation of the strains were ranged between (%12.47 - 70.96). The coaggregation of the strains with probiotic L. acidophilus ATCC 4356, pathogenic E. coli 25922 and C. albicans 90028 were tested and estimated with ranging between (%23,42 - 48,09), (%17,31-%53,38) and (%16,43-54,06) respectively. The hydrophobic activities of the strains were determined in neutral solvent p-ksilen, acidic solvent chloroform and basic solvent ethyl acetate. The hidrophobosity of the strains were estimated and ranged between (%55.78-86.74), (%81.42-84.24) and (%52.50-72.23) respectively. The antimicrobial activites of the strains on L. acidophilus ATCC 4356, C. albicans ATCC 10239 vand P. auroginosa ATCC were tested. The antimicrobial activites of the strains on L. acidophilus and P. auroginosa were ranged between (8,01-19,23 mm) and (11,01-24,17 mm) inhibition zones. None of the of the strains had showed any antimicrobial activities on C. albicans. Sensitivities of the strains to antibiotics (Amoxicillin, Ampisillin, Gentamycin, Tetracyclin, Trimethoprim) were determined. Generally, all strains were found to be resistant to all antibiotics while few of them were susceptible to some of antibiotics. In this study, all P. kudriavzeii and K.marxianus strains has showed probiotic properties and the characteristics were different between genus, species and strains. P. kudriavzeii JD1 and JD2 strains were found to have highest probiotic properties than the other strains.