Veri merkezi sektöründe satış tahminleme modeli ve özel kurum üzerinde uygulaması
Sales forecasting model in datacenter sector and application on sample private corporation
- Tez No: 509337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Talep tahmini belirli bir süre için ürün veya hizmete oluşacak talebin mümkün olduğunca minimum sapmayla hesaplanması işlemidir. Son yılllarda talebi doğru tahmin etmek perakende, imalat, hizmet ve bilgi teknolojileri sektöründe bir çok fayda sağlamaktadır ve önem arz etmektedir. Hizmet satan sektörlerde talep ile satış birbirine yakın kavramlardır. Bu tez veri merkezi sektörü için talep yani satış tahmini modeli geliştirmek ve bunu örnek özel bir kurum üzerinde analiz etmek üzere yazılmıştır. Çalışma içerisinde veri merkezi ürünleri, talep bileşenleri ve tahminleme metodları üzerine yapılan araştırmalar incelenmiş ve açıklanmıştır. Çalışmanın temeli ayrıştırma metodu ve mevsimsellik kavramı üzerine geliştirilen hibrit bir tahminleme modelidir, model geliştirildikten sonra özel kurum üzerinde uygulaması yapılmış ve hata tolerans oranları da hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda yüklemen zaman serisi verinin mevsimsel olduğu doğrulanmış, bu amaçla geliştirilen algoritma ve tahminleme metodu çıktılarındaki hata oranları da incelendiğinde çalışmanın gelecek dönemde kullanılabileceği kanısı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Demand forecasting is the process of calculating the demand for a product or service for a certain period of time with as little deviation as possible. In the last years, demand forecasting has provided many benefits in the retail, manufacturing, service and information technology sectors. In the service-selling sectors, demand and sales are concepts that are close to each other. This thesis is written to develop the demand forecasting model for the data center sector and analyze it on a sample private institution. In the study, researches on data center products, demand components and estimation methods have been examined and explained. It is a hybrid estimation model which is developed on the concept of basic decomposition method and seasonality of the work. After the model is developed, it is applied on private institution and error tolerance ratios are also calculated. As a result of the study, it is verified that the time series is predominantly seasonal, and when the error rates of the algorithm and estimation method output developed for this purpose are examined, the study can be used in the next period.