Tek motorlu bir İHA için pervane seçimi ve analizi
Propeller selection and analysis for single engine unmanned air vehicle
  1. Tez No: 509350
  2. Yazar: COŞKUN TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı pervane performansına etki eden önemli faktörlerin belirlenmesi ve bir insansız hava aracı için seçilen 1.8 m ve 2.0 m çaplarında, değişken hatveli, iki farklı pervanenin performans analizlerinin yapılarak hangisinin tanımlanan görev için daha uygun olduğunu belirlemektir. Yapılan incelemede bilinen pervane teorilerinden, pervane performansına yönelik mevcut Hamilton Standart pervane grafiklerinden ve üreticiye ait pervane performans ve verim grafiklerinden yararlanılmıştır. Bu çalışmanın ilk kısmında pervane pal açısı, pervane pal geometrisi, pervane pal yükü, pervane kök geometrisi (shank form), sıkışabilirlik etkisi ve blokaj etkisi gibi parametrelerin pervane performansı üzerindeki etkileri araştırılmış ve elde edilen sonuçlar grafikler halinde sunulmuştur. İkinci aşamada pervanelerin dinamik koşullardaki verim, itki, hatve açısı gibi önemli parametreleri uçağın kalkış, tırmanış ve seyahat durumlarında 3 ayrı başlıkta incelenmiş sonuçlar kıyaslamalı bir şekilde grafiksel olarak sunulmuştur. Son durumda pervanelere ait gürültü incelemesi yapılarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine important factors affecting the propeller performance and studying performance analysis of the two different variable-pitch propeller which has 1.8 m and 2.0 m diameters. The aim of this analysis is to find out which propeller is more appropriate for the same task. In this review known propeller theories, the current Hamilton Standard propeller performance graphics and propeller performance and efficiency graphs which belongs to manufacturer were used. In the first part of this study, the effects on the propeller performance of the parameters such as the propeller pitch, the propeller pitch geometry, the propeller blade load, the propeller root geometry (shank form), the compressibility effect and the blockage effect were investigated after that the obtained results are presented in graphical form. In the second stage, dynamic conditions of the propellers are studied and some crucial parameters such as efficiency, thrust and pitch angle were analyzed for three different condition of aircraft which are take off, climb and cruise . Then the results are graphically presented in a comparative manner. In the last case the noise of the propellers was examined and the study was terminated.