Mekân ve aidiyet ilişkisi üzerinden kimlik inşası: Kayseri Çerkesleri örneği
Identity construction in the context of place and belonging: Example of Kayseri Circassians
  1. Tez No: 509426
  2. Yazar: ZEYNEP KANTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA NİLÜFER NAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Anthropology, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, hâkim kent kültürü içerisinde kendilerini Adige olarak tanımlayan Çerkeslerin Kayseri kentindeki yerini ve bu bağlamda oluşturmaya çalıştıkları kimliklerini saptamak hedeflenmiştir. Konu ekseninde, Çerkeslerin kent merkezinde kendilerini tanımlamak adına inşa ettikleri mekânlar ve alanlar ile diğer gruplardan farklılaşmaları, bu noktada referans aldıkları kaynaklar, nitel araştırma yöntemlerinden katılarak gözlem ve derinlemesine görüşmeler kullanılarak incelenmiştir. Mekânların inşası ile görünür kılınan ve yine dönüşümünü de mekânda tamamlayan Kayserili Çerkes kimliği modeli konunun odak noktasıdır. Buna göre, çalışmanın Çerkes kimliğinin sadece kültürel ve etnik bir kategori değil, aynı zamanda, mekâna ve alana hatta bölgeye aidiyete dayanan köklere sahip olduğu dikkat çekicidir. Nitekim, Kayserili Çerkes kimliğinin, günümüz kent yaşamının elzem parçalarından biri olan kimliklerle yaşama ihtiyacına uygun bir şekilde farklılığa vurgu yaptığı da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the place of the Circassian people who identify themselves as Adige in Kayseri, and the identiy tried to be build in this context. As a subject examined the spaces and places that have built in the city center by the Circassians for their self-identification with their differantiation from other groups also at this point and the referances they use for this. It is the focal point of the study, the Circassian identity in Kayseri that created in the place and again completed the conversion of the place. According to this situation, it is remerkable, that Circassian identity has not only a cultural and ethnic category, at the same time, it has the roots of belonging to the place and space also regional belonging. Thus, Circassian identity in Kayseri has emphasized the differantation proper to identity which is one of the essential part of today's city life.