1929 ve 2008 ekonomik krizlerinden sonra Almanya ve yükselen aşırı sağ
Germany and the rising far-right after the economic crisis of 1929 and 2008
- Tez No: 509425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada 1929 Büyük Buhranı ve 2008 Ekonomik Krizi sonrasında yükselen faşizm ve aşırı sağ, Almanya özelinde incelenmiştir. Faşizm ile başlayan çalışmada faşizm tanımından ve aşamalarından bahsedildikten sonra faşizmin Almanya'daki etkileri ve sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmanın Büyük Buhran bölümünde buhrana sebep olan olaylar ve doğurduğu sonuçlar ele alınmıştır. Buhran sonrasında Almanya'da ortaya çıkan faşizmin Hitler ile birlikte yükselişe geçmesi üzerinde durulmuştur. 2008 Ekonomik Krizi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan Euro krizleri açıklanmış ve bu durumun Almanya siyaseti üzerindeki etki ve sonuçları tartışılmıştır. Sonuç bölümünde ise Almanya özelinde ekonomik kriz sonrası yükselişe geçen faşizm ve aşırı sağ, karşılaştırmalı tarih yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study fascism and the extreme right which raised in the wake of the Great Depression of 1929 and the Financial Crisis of 2008 was examined in the context of Germany. Also In the study, the effects and consequences of fascism in Germany were evaluated after mentioning the definition and stages of fascism. In the Great Depression section of the study, the events which led to the depression and their consequences were discussed. Afterwards the study focused the fascism which raised with Hitler after the Great Depression in Germany. In the third section, the Financial Crisis of 2008 and the Euro Crises which emerged due to the Financial Crisis of 2008 were explained and the impact of this on German politics have been discussed. In the conclusion section, fascism and extreme right which raised after the economic crisis in the context of Germany have been evaluated with the comparative history method.