İstihdam edilmiş beşeri sermaye ve ekonomik büyüme ilişkisi: OECD ülkeleri için panel veri analizi
The relationship between employed human capital and economic growth: A panel data analysis for OECD countries
  1. Tez No: 509451
  2. Yazar: HALİL GÜLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İktisadın bir bilim olmasından bu yana, ekonomik büyüme kavramı ve belirleyicileri iktisatçılar tarafından sürekli merak konusu olmuştur. Politika yapıcıları, çeşitli iktisadi ekollerin şekillendirdiği farklı ekonomik bakış açılarının ışığında ülkelerinde hem refah artışını hem de ekonomik büyümeyi amaçlamışlardır. Ekonomik büyümenin içsel faktörlere bağlı olduğunu iddia eden içsel büyüme modellerine kadar, ekonomik büyüme disiplinini sermaye stoku ve toplam emek miktarını yegane üretim faktörü olarak kabul eden yaygın paradigma düzenlemiştir. İçsel büyüme modellerinin geliştirilmesiyle birlikte, beşeri sermayenin ekonomik büyümenin bir belirleyicisi olduğu ve üretimde verimlilik artışı sağlayarak ekonomik büyümeyi etkilediği tartışılmıştır. 1980'li yıllardan bu yana bazı iktisatçılar tarafından beşeri sermayenin ekonomik büyümeyi nasıl etkilediği araştırılmış ve birtakım ampirik bulgular ortaya konmuştur. Bu bağlamda beşeri sermaye ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin araştırılması ve ortaya konulması, hem politika yapıcılara fikir verebilmesi hem de refah artışı ve ekonomik büyümeyi arttırma noktasında oldukça önemlidir. Bu tez, 28 OECD ülkesi için 1999-2014 döneminde istihdam edilmiş beşeri sermaye ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin panel veri analizi yöntemiyle incelenmesini kapsamaktadır. Analizde istihdam edilmiş beşeri sermaye ölçütü olarak orta ve ileri eğitim seviyesine sahip istihdamın toplam istihdama oranı, orta eğitim seviyesine sahip istihdamın toplam istihdama oranı ve ileri eğitim seviyesine sahip istihdamın toplam istihdama oranı kullanılmıştır. Ekonometrik analiz sonucunda, gelişmiş ülkeler için ilgili dönemde, istihdam edilmiş beşeri sermayenin uzun dönemde ekonomik büyümenin bir belirleyici olduğu ortaya konulurken, kısa dönemde istihdam edilmiş beşeri sermaye ve reel GSYH arasında anlamlı bir ilişki olduğunu gösteren yeterli kanıta ulaşılamamıştır. İstihdam edilmiş beşeri sermaye ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli pozitif yönlü ilişki olduğu bulgusundan hareketle, eğitim politikalarının istihdam politikalarıyla desteklenmesinin gelişmiş ülkelerde ekonomik büyümeye önemli katkı sağlayabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ever since economics became a science, the concept of economic growth and its determinants have always been an issue of concern by economists. The policymakers aim to increase both welfare and economic growth in their countries in the light of the different economic perspectives shaped by various economic schools. Until the endogenous growth models claiming that economic growth depends on internal factors, the common paradigm accepting capital stock and number of labour as the unique factors of production had regulated the discipline of economic growth. With the development of endogenous growth model, it has been argued that human capital is a determinant of the economic growth and affects economic growth by increasing productivity in production. Since 1980s, some economists have investigated how human capital affects economic growth and some empirical findings are revealed. In this context, researching and revealing the relationship between human capital and economic growth are rather important in terms of both giving policy makers an idea and increasing the welfare and economic growth. This thesis examines the relationship between employed human capital and economic growth for 28 OECD countries during the period 1999-2014 by panel data analysis. In the analysis, the ratio of employment with intermediate and advanced education level to total employment, the ratio of employment with intermediate education level to total employment, and the ratio of employment with advanced education level to total employment were used as the employed human capital criterion. As a result of the econometric analysis, it was revealed that employed human capital is a determinant of long-term economic growth for the developed countries in the relevant period, but there is not enough evidence to show that there is a significant relationship between employed human capital and real GDP in the short term. Based on the finding that there is a long-term positive relationship between the employed human capital and economic growth, it can be said that supporting education policies with employment policies can contribute to economic growth in developed countries.