Yabancı hukukun uygulanması
Application of foreign law
  1. Tez No: 509454
  2. Yazar: CAN YÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Yabancılık unsuru barındıran özel hukuk ilişkilerinde kanunlar ihtilafı kuralları yabancı bir ülkeyi işaret ederse, hâkimin bu yabancı ülkenin hukukunu uygulaması gerekmektedir. Çalışmamızın konusunu da hâkimin yabancı bir hukuku uygularken izlemesi gereken usul oluşturmaktadır. Bu kapsamda, çalışmamızın ilk bölümünde öncelikle kanunlar ihtilafı kavramı, kanunlar ihtilafı kurallarının yapısı, işlevi, varlık nedenleri ve çeşitli hukuk sistemlerinde bu kurallara atfedilen hukuki nitelik; ardından ise yabancı hukuk kavramı, karşılaştırmalı hukukta yabancı hukuk kavramının ne şekilde sınıflandırıldığı ve yabancı hukuk uygulanırken uyulması gereken ilkeler ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümde, yabancı hukukun uygulanabilmesi için bu hukukun içeriğinin ne şekilde tespit edileceği hususu incelenmiştir. Son bölümde ise yabancı hukukun uygulanması faaliyeti gerçekleştirilirken sıklıkla karşılaşılan bazı sorunlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In case a legal event or transaction carries a foreign element and the relevant conflict of laws rule points to a foreign country, the judge will have to apply the law of this country. Our study focuses on the procedure to be followed by the judge when a foreign law is applied. In this regard, in the first part of our study, the concept of conflict of laws, the structure, function and raison d'être of conflict of laws rules and the nature granted to these rules in various legal systems as well as the concept of foreign law, the nature granted to foreign law in comparative law and the principles to bear in mind in the application of foreign law are examined. In the second part, the methods to be utilized in the ascertainment of foreign law are discussed. In the final part, some problems that are regularly encountered during the application of foreign law are dealt with.