Yabancı hukukun uygulanmasında kamu düzeni müdahalesi
Public policy exception in the application of foreign law
- Tez No: 947902
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 523
Özet
Kamu düzeni kavramı, hukukun hemen her disiplininde yer almakta ve işlevi içinde bulunduğu hukuk disiplinine göre değişebilmektedir. Buradan yola çıkarak kamu düzeni kavramının her hukuk disiplininde farklılaştığı ileri sürülmektedir. Çalışmada ilk olarak kamu düzeni kavramı üzerinde durulmuş ve kamu düzeninin farklı hukuk disiplinlerindeki görünümleri incelenerek, hukuk disiplinlerinde kamu düzeni ile korunan değerlerin birbirini tamamladığı ve bir bütünün parçalarını oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın odak noktasını yabancı hukukun uygulanmasının sınırlarından biri olan kamu düzeni müdahalesi oluşturmaktadır. Bilindiği gibi yabancılık unsuru taşıyan bir uyuşmazlık kural olarak kanunlar ihtilafı kurallarınca işaret edilen hukuk uyarınca çözülecektir. Türk hukukunda kanunlar ihtilafı hukukuna ilişkin benimsenen sistem uyarınca uygulanacak hukukun tespitinde yabancı hukukun içeriğine ilişkin müstakil bir inceleme yapılmamaktadır. Bununla birlikte uygulanacak hukukun somut olay bakımından sonuç değerlendirmesi yapılmaksızın tespit edildiği ve uyuşmazlığa yabancı bir hukukun uygulandığı hallerde lex fori bakımından beklenmedik durumlarla karşılaşılması ihtimali bulunmaktadır. Gerçekten de bu halde, forumun temel değerlerine tahammül edilemeyecek şekilde aykırılık teşkil eden neticeler meydana gelebilmektedir. Kamu düzeni müdahalesi kurumu ile yabancı hukukun uygulanması halinde forum bakımından istenmeyen durumların ortaya çıkmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Kamu düzeni müdahalesi,“5718 Sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'un”5. maddesinde düzenleme altına alınmıştır. Çalışmada bu madde esas alınarak bir inceleme yapılmış ve öncelikle kamu düzenine aykırılık kavramının teorik temelleri açıklanmıştır. Devamında toplumsal düzenin korunmasına yönelik ilkeler bağlamında kamu düzenine aykırılık teşkil edebileceği düşünülen örnekler ulusal ve uluslararası yargı kararları dikkate alınarak incelenmiştir. Son kısımda ise kamu düzenine aykırılığın tespiti halinde müdahalenin gerçekleştirilme yöntemi sistematik bir yaklaşımla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of public policy is present in almost every discipline of law, and its function can vary depending on the legal discipline in which it is found. Based on this, it is sometimes argued that the concept of public policy differs in each legal discipline. This study first focuses on the concept of public policy and examines its manifestations in different legal disciplines. It concludes that the values protected by public policy in various legal disciplines complement each other and form parts of a whole. The main focus of the study is the public policy exception, which is one of the limitations on the application of foreign law. As is known, a dispute involving a foreign element will, as a rule, be resolved in accordance with the law indicated by the conflict of laws rules. In Turkish law, according to the system adopted for conflict of laws, the applicable law is determined without conducting an independent examination of the content of foreign law. However, there is a possibility of encountering unexpected results for the lex fori when the applicable law is determined without an evaluation of its consequences for the case at hand, and a foreign law is applied to the dispute. Indeed, in such a case, outcomes that are intolerably contrary to the fundamental values of the forum may arise. The institution of public policy exception aims to prevent undesirable situations for the forum when foreign law is applied. In Turkish law, public policy exception is regulated in Article 5 of the“Act on International Private Law and Civil Procedure Law No. 5718”. This study examines this provision as its basis, first explaining the theoretical foundations of the concept of violation of public policy. Subsequently, examples that may possibly constitute a violation of public policy are examined in the context of principles aimed at protecting social order, taking into account national and international court decisions. In the last section, the method of exception when a violation of public policy is determined is discussed with a systematic approach.