Sosyal bilimler araştırmalarına kaynak olarak Vakit gazetesi 1929 Ocak-Nisan (değerlendirme-dizin)
'Vakit' journal as a resource to social sciences research 1929 January-April (evaluation-i̇ndexation)
  1. Tez No: 509487
  2. Yazar: TAHİR SELÇUK ALÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
İnsanoğlunun var olduğunu ilk dönemden itibaren, uzakta olan olaylardan haber alma isteği duymuştur. Bu istek zamanla gelişerek günümüz basın-yayın organlarını oluşturmuştur. Bu süreci tüm dünya ülkelerindeki gibi Türk basını da yaşamıştır. Gazeteler, yazılı iletişim araçlarının vazgeçilmezidir. Gazete yayıncılığının amacı; halkı bilgilendirirken aynı zamanda devletin siyasal ve sosyal açıdan hedeflediği politikaları da topluma benimsetmek, bu amaçla yol gösterici, açıklayıcı ve öğretici bir tutum sergilemek olmuştur. Vakit gazetesi de“Harf İnkılâbı”gibi toplumun bilgi dinamiklerini ve öğrenme biçimini derinden etkileyen yenilik hareketinde öğreticilik misyonunu ve devletin ideolojisini aktarma rolünü aktif bir şekilde yerine getirmiştir. Bu yolla dönemin siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamı aktarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı Harf İnkılâbı sonrası Vakit gazetesinin 1929 yılının ilk dört ayı boyunca oluşan haberlerin kataloğunu yaparak çeşitli sosyal araştırmalara kaynaklık yapmaktır. Bu zaman aralığını incelemek isteyen araştırmacıların işini kolaylaştırmak için haberlerin özet bilgileri işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mankind has a desire for getting news about everything going on around from the earliest times of his existing. This desire has improved and created the media. Also Turkish means of media has experienced this process like the others. Journals are non-dispensable means of written comminication media. The main purpose of press organs has been to display directive, interpretive and didactic attitude to impose the political and social view and ideology of state to the people while informing them.“Vakit”journal has also took an active role to fullfill the role of information mission and conveying the state ideology in innovation movements such as alphabet reform which has deeply influenced the information dynamics and the learning style of the society. In this thesis, ın order to see the general picture of the beginning days of alphabet reform, copies of“Vakit”journal between january and april of 1929 has been examined. By this way the reflection of political, social, economic and cultural life in this period to the journal has been tried to be imparted. The summary of news is processed to facilitate the researchers who wants to examine this time interval.