Rusya'nın hibrid savaş anlayışı: Ukrayna örneği
Russian hybrid war strategy:case of Ukraine
- Tez No: 509486
- Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanlık tarihi boyunca savaş değişen bir olgu olarak süregelmiştir. Çıkar mücadelesinin bir aracı olarak nitelendirilen savaşlarda kullanılan ya da uygulanan strateji, taktik ve silahlar sürekli değişmiş ve gelişmiştir. Bu çalışmada yeni nesil çatışma biçimi olarak hibrid savaş anlayışı ve kavramı ele alınmıştır. Bu bağlamda savaş olgusunun tarihsel süreç içerisinde gelişim aşamaları mercek altına alınarak günümüzde giderek yaygın hale gelen“hibrid”formatına evriminin kısa arka planı sunulmaya çalışılmıştır. Bu anlamda konvansiyonel savaşlara kıyasla hibrid savaşların devletler için avantajları ve dezavantajları ortaya konularak hibrid savaş konseptinin özellikleri geniş bir şekilde tanımlanmıştır. Buradan hareketle hibrid savaş konseptinin başat parametrelerinden biri olan ve mevcut çalışmanın ana konusunu oluşturan propaganda alanına yer verilerek Rusya Federasyonu tarafından kitle iletişim araçlarına yapılan yatırım ve verilen önem çerçevesinde bu ülkenin hibrid savaş yetkinliği incelenmiştir. Ukrayna krizi temel alınarak Rusya ve bazı Batılı ülkeler tarafından burada karşılıklı yoğun bir şekilde uygulanan hibrid savaş stratejisinin kitle iletişim araçları boyutu irdelenmiş ve Rusya'nın bu krizde bugüne kadarki askeri ve siyasi kazanımlara erişiminde bunun rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the human history, the war has continued to be a changing phenomena. Strategies, tactics and weapons used or applied in the wars, characterized as an instrument of the struggle for interest, have constantly changed and developed. In this study,“hybrid warfare”concept and understanding as a new generation conflict form is discussed. In regard to this, the stages of war development trough the history have been examined and this study tried to present the brief background of evolution of the“hybrid”format which has become increasingly widespread today. In this sense, the characteristics of the hybrid war concept are broadly defined by demonstrating the advantages and disadvantages of hybrid warfare compared to the conventional warfare for the States. From here, the role of the propaganda, which is one of the dominant parameters of the hybrid war concept and which constitutes for the main topic of the present study is examined and the competence of Russian Federation in hybrid warfare by the the investment and importance given to the mass propaganda of this study is examined. Based on the Ukrainian crisis, the dimensions of the mass media of the hybrid war strategy, which was inensively applied mutually by Russia and some western countries were considered and the aim of this study was to determine it's role in Russian military and political achievements in the time of this crisis.