Keban Baraj Gölü ova bölgesinde kullanılan balık yakalama eletlerinin yapısı ve verimlilikleri
- Tez No: 50949
- Danışmanlar: PROF.DR. TEKİN MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KEBAN BARAJ GÖLÜ 0¥A BÖLGESİNDE KULLANILAN BALIK YAKALAMA ALETLERİNİN YAPISI YE VERİMLİLİKLERİ Murat PALA Fırat Üniversitesi fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Anabilirin Dalı 1996, Sayfa: 71 Bu çalışma, Mart 1995- Nisan 1996 tarihleri arasında Keban Baraj Gölü Ova Bölgesindeki 7 kooperatifte kullanılan balık yakalama aletlerinin yapısı ve verimliliklerini belirlemek için yapılmıştır. Kooperatiflerde fanyalı ayların tifana tipi çoğunlukla kullanılmaktadır. Monofilamentten yapılan sade ağların kullanılmasına bu çalışma tarihlerinde başlanmış olmasına rağmen bu tip ağl a rda ya ygı nl aş rna ktadı r. Bir avlama sezonunda 7 kooperatifin balık avcılığında kullandığı tifana ve sade ağlarla istihsal ettiği toplam balık miktarının 720 ton olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Balık avcılığı, Fanyalı ağ. Sade ağ, İstihsal.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis THE STRUCTURE AND PERFORMANCE OF FISHING GEARS USING IN PLAIN PART OF KEBAN DAM LAKE İurat PALA Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fish Catchig Technique and Fish Processing Technology 1996.. Page: 71 This study was carried out to determine the structure and performance of fishing gears used by 7 fishing cooperatives in plain part of Keban Dam Lake, between March 1995- April 1 996. Tifana type of trammel nets is mostly used by fish cooperatives. Although the use of gill nets made of monofilament has been firstly started during the present study, it is being common. During a fishing season, 720 tons fish have been catched with trammelnets and gillnets used by 7 fishing cooperatives. KEY WORDS : Fishing, Trammelnets, Gillnets, Production.