Keban Baraj Gölü Ova bölgesi balıklarından Capoeta trutta (Heckel, 1843)'da ağır metal birikimi
Heavy metal accumulation of capoeta trutta caugh from plain region of Keban Dam Lake
  1. Tez No: 77605
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KEBAN BARAJ GÖLÜ OVA BÖLGESİ BALIKLARINDAN CAPOETA TRUTTA (HECKEL, 1843)' DA AĞIR METAL BİRİKİMİ Ayşe YILMAZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Temel, Bilimler Anabiftm.Palı,, 1997, Sayfa :26 Bu çalışmada, Elazığ şehir kanalizasyonunu taşıyan Haringet Çayı'nın Keban Baraj Gölü'ne döküldüğü kirli bölgeden yakalanan 60 adet Capoeta trutta balıklarının kas, deri, solungaç ve karaciğerlerindeki ağır metal birikimleri araştırılmıştır. Bu organlarda, Fe, Mn, Zn, Cu, Cd, Cr, Pb, Co, Mg, K ve Na miktarlarına bakılmış ve en çok birikimin karaciğerde olduğu tespit edilmiştir. K miktarı da balıkların kaslarında fazla oranda saptanmıştır. Kurşunun balıklardaki bulunma miktarları ise aletin (AAS) okuma limi dinin altında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Capoeta trutta, Ağır metal, Akümülasyon
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis HEAVY METAL ACCUMULATION OF CAPOETA TRUTTA CAUGHT FROM PLAIN REGION OF KEBAN DAM LAKE Ayşe YILMAZ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Banic aquatik sciens 1997, Page : 26 In this study, 60 Capoeta trutta caught from polluted area of Keban Dam Lake where sewage of Elazığ is discharged. Accumulations of heavy metals such as Fe, Mn, Zn, Cu, Cd, Cr, Pb, Co, Mg, K and Na were determined in muscles, skins, gills and livers of the fish. Heavy metal accumulations were found to be heavier in liver. K concentration was higher in muscles, than in other parts of the fish. Pb concentration was under the measuring sensibility of atomic absorbtion spectrofotometer. KEY WORDS: Capoeta trutta, Heavy metal, Accumulation